Odkopano szczątki trzech osób. Wiadomo, kim były
Na Westerplatte archeolodzy odkopali szczątki trzech ciał - przekazał prezes IPN Karol Nawrocki. Jak dodał, najprawdopodobniej są to więźniowie gdańskiego obozu w Neufahrwasser, którzy byli zmuszani do niewolniczej pracy po kapitulacji we wrześniu 1939 r.
Nawrocki opublikował w mediach społecznościowych fotografię z miejsca odkrycia. Widać na nich ułożone obok siebie szczątki trzech ciał. Podkreślił, że ich ujawnienie to efekt prac prowadzonych przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
"Szczątki trzech ciał odnalezione na Westerplatte możemy najprawdopodobniej powiązać z Polakami zapędzonymi do przymusowej pracy po kapitulacji składnicy we wrześniu 1939 r. Są to zatem ofiary brutalnego niemieckiego systemu represji -więźniowie gdańskiego obozu w Neufahrwasser (Nowy Port), którzy od 1939 do 1941 r. wykonywali niewolniczą pracę - także na Westerplatte" - napisał Nawrocki na platformie X.
Dodał, że dostępne relacje osób, które były więzione w obozie Neufahrwasser świadczą o tym, że część z osadzonych zginęła właśnie na Westerplatte. "Niemieccy oprawcy chcieli, by setki przymusowych więźniów zatarły wszelkie ślady polskiej obecności u ujścia Wisły do Bałtyku" - podkreślił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Bartoszewski do dymisji? " To jest decyzja premiera"
Badania na Westerplatte
Prace archeologiczne w miejscu, które później stało się symbolem wybuchu II wojny światowej, są prowadzone od 2016 roku. Dotychczas sprawdzono obszar o powierzchni ponad 7,5 tys. m kw.
Siedem lat temu odkryto mogiły dziewięciu polskich żołnierzy, którzy najprawdopodobniej zginęli na początku września 1939 roku, w trakcie walk toczonych na Westerplatte. Dzięki badaniom genetycznym udało się potwierdzić tożsamość siedmiu osób.
Szczątki złożono ponownie na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w 2022 roku.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP