Trwa ładowanie...
dwbdels

IMGW ostrzega. Pas burz z gradem przechodzi przez Polskę

Od województwa łódzkiego, przez Mazowsze, aż po Podlasie i Lubelszczyznę rozciąga się pas burz. Nie tylko bije piorunami i leje deszczem, ale możliwe są również opady gradu. IMGW wydał ostrzeżenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie są burze. Mapa z godziny 17.00
Gdzie są burze. Mapa z godziny 17.00 (pogodynka.pl, Fot: WP)
dwbdels

Przed ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej. Ostrzeżenia 1 stopnia dotyczą województw łódzkiego, mazowieckiego, południa Podlasia i północy Lubelszczyzny

Z kolei w województwie lubuskim ostrzeżenie IMGW dotyczy upału sięgającego 29-31 stopni C.

Jak dodaje serwis Sieć Obserwatorów Burz aktualnie w tych regionach cały czas powstają nowe burze. Przemieszczają się one dość wolno, przez co opady mogą się kumulować i prowadzić do lokalnych zalań. Porywy wiatru mogą sięgać 60 km/h.

Gdzie są burze? Radary meteorologiczne IMGW pozwalają śledzić tworzenie się tzw. komórek burzowych oraz wyładowań w czasie rzeczywistym. Według tych danych opady małego gradu możliwe są na zachód od Skarżyska- Kamiennej. Pojedyncze wyładowania padają w woj. lubelskim, mazowieckim, wielkopolskim oraz łódzkim.

dwbdels

- To efekt utworzenia się fontu chłodnego. Od godzin południowych bardzo szybko rozwijają się zjawiska konwekcyjne, aż do formowania się chmur Cumulonimbus z burzami prowadzącymi ulewne, a miejscami nawet nawalne opady deszczu. Powodują one lokalne zalania i podtopienia, a ponadto wpływają na gwałtowne obniżenie się temperatury, nawet o 10 stopni - komentuje synoptyk serwisu Meteo.pl

Według ostatnich prognoz pogody, przez najbliższe 10 dni czeka nas fala upałów. Jednocześnie wilgotne powietrze będzie sprzyjać powstawaniu burz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwbdels

Podziel się opinią

Share
dwbdels
dwbdels
Więcej tematów