IMGW ostrzega. Pas burz z gradem przechodzi przez Polskę

IMGW ostrzega. Pas burz z gradem przechodzi przez Polskę

IMGW ostrzega. Pas burz z gradem przechodzi przez Polskę
Źródło zdjęć: © pogodynka.pl | WP
Tomasz Molga
02.06.2019 17:02, aktualizacja: 02.06.2019 17:15

Od województwa łódzkiego, przez Mazowsze, aż po Podlasie i Lubelszczyznę rozciąga się pas burz. Nie tylko bije piorunami i leje deszczem, ale możliwe są również opady gradu. IMGW wydał ostrzeżenia.

Przed ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej. Ostrzeżenia 1 stopnia dotyczą województw łódzkiego, mazowieckiego, południa Podlasia i północy Lubelszczyzny

Z kolei w województwie lubuskim ostrzeżenie IMGW dotyczy upału sięgającego 29-31 stopni C.

Jak dodaje serwis Sieć Obserwatorów Burz aktualnie w tych regionach cały czas powstają nowe burze. Przemieszczają się one dość wolno, przez co opady mogą się kumulować i prowadzić do lokalnych zalań. Porywy wiatru mogą sięgać 60 km/h.

Gdzie są burze? Radary meteorologiczne IMGW pozwalają śledzić tworzenie się tzw. komórek burzowych oraz wyładowań w czasie rzeczywistym. Według tych danych opady małego gradu możliwe są na zachód od Skarżyska- Kamiennej. Pojedyncze wyładowania padają w woj. lubelskim, mazowieckim, wielkopolskim oraz łódzkim.

- To efekt utworzenia się fontu chłodnego. Od godzin południowych bardzo szybko rozwijają się zjawiska konwekcyjne, aż do formowania się chmur Cumulonimbus z burzami prowadzącymi ulewne, a miejscami nawet nawalne opady deszczu. Powodują one lokalne zalania i podtopienia, a ponadto wpływają na gwałtowne obniżenie się temperatury, nawet o 10 stopni - komentuje synoptyk serwisu Meteo.pl

Według ostatnich prognoz pogody, przez najbliższe 10 dni czeka nas fala upałów. Jednocześnie wilgotne powietrze będzie sprzyjać powstawaniu burz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (46)
Zobacz także