IMGW alarmuje i ostrzega. Warunki w Tatrach wyjątkowo niebezpieczne

Tatrzański Park Narodowy i IMGW ostrzegają przed trudnymi warunkami na szlakach w Tatrach. W wyższych partiach gór obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Z kolei w niższych zalega zmrożony i twardy śnieg, co powoduje, że na szlakach jest wyjątkowo ślisko.

Trudne warunki panują obecnie w Tatrach (Omar Marques/Anadolu Agency via Getty Images).
Trudne warunki panują obecnie w Tatrach (Omar Marques/Anadolu Agency via Getty Images).
Źródło zdjęć: © GETTY | Anadolu Agency
oprac. DAS

- Mimo przewidywanych opadów śniegu, w Tatrach w długi weekend będą bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej. W górach będzie padał śnieg, więc można by się spodziewać, że poprawią się warunki do uprawiania turystyki. Niestety, tak nie będzie – powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Jak wyjaśnił, mimo że na Kasprowym Wierchu warstwa śniegu sięga 50 cm, to jednak jest on bardzo mocno zmrożony. W wyniku topnienia, a następnie zamarzania powstała niebezpieczna skorupa, z którą nie będzie wiązał się świeży śnieg. W wyższych partiach gór wciąż wieje silny, porywisty wiatr, który może utrudniać poruszanie się. Dlatego warunki do chodzenia po górach, niezależenie od miejsca, będą bardzo trudne.

Lawinowe ostrzeżenia

Jednoznacznie w sprawie pieszych wycieczek w długi weekend wypowiada się także Tatrzański Park Narodowy. Apel w tej sprawie opublikował m.in. w mediach społecznościowych.

"Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raków, a nie raczków, czekana, kasku, lawinowego ABC - detektora, sondy i łopaty) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - napisano w komunikacie.

"Także szlaki w niższych partiach Tatr (w tym szlaki dojściowe do schronisk) są w większości mocno oblodzone i jest ślisko, gdzieniegdzie występuje błoto. Na szlaku do Morskiego Oka występują znaczne oblodzenia szczególnie na tzw. skrótach i od Włosienicy do schroniska. Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, należy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe, które w tych warunkach mogą okazać się niezbędne - ostrzega TPN.

Źródło: PAP, Facebook

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)