Trwa ładowanie...
d49f0z1

Ile pieniędzy jest wydawanych na Agatę Kornhauser-Dudę? Kancelaria Prezydenta nie wie

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą się dowiedzieć, jakie są koszty funkcjonowania pierwszej damy. Nie umie tego oszacować Kancelaria Prezydenta, która tłumaczy, że wydatki żony Andrzeja Dudy nie są wydzielone.
Share
Kancelaria Prezydenta: koszty funkcjonowania pierwszej damy nieznane
Kancelaria Prezydenta: koszty funkcjonowania pierwszej damy nieznaneŹródło: ONS
d49f0z1

Wydatkami na Agatę Kornhauser-Dudę zainteresowano się kilka dni temu. Wówczas na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych analizowane było sprawozdanie budżetu Kancelarii Prezydenta, który wyniósł rekordowe 197 milionów złotych. Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w tej sprawie wniosek. Chcieli poznać koszty obsługi wizażu, ubioru, sekretariatu i wyjazdów - podaje "Rzeczpospolita".

Jeszcze podczas kampanii wyborczej Kancelaria Prezydenta opublikowała dane, z których wynika, że przez 5 lat pierwsza dama podjęła 1426 działań. Chodzi m.in. o oficjalne wizyty, zarówno samodzielne, jak i te u boku męża, spotkania z różnymi grupami społecznymi czy wydarzenia z obszaru edukacji, kultury czy zdrowia.

Przeczytaj: Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Agata Kornhauser-Duda zwróciła się do dziennikarzy podczas wieczoru wyborczego

d49f0z1

Kancelaria Prezydenta: koszty funkcjonowania pierwszej damy nieznane

Kancelaria Prezydenta nie umie jednak wyliczyć tych kosztów. Twierdzi, że wydatki Agaty Kornhauser-Dudy nie są wydzielone, bo takich danych nie wymaga od urzędu prawo. Wszystko zliczane jest wspólnej puli. W takie tłumaczenie nie wierzy jednak polityk KO Krystyna Skowrońska. Przypomina wydatki Beaty Szydło, kiedy ta była premierem.

Elżbieta Jakubiak uważa, że koszty funkcjonowania pierwszej damy nie są ukrywane. Była szefowa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie przypomina sobie takich wydatków Marii Kaczyńskiej. - Z publicznych pieniędzy kupowane są za to prezenty dla innych pierwszych dam. Można to uznać za formę promocji polskiego rękodzieła czy sztuki jubilerskiej - tłumaczy.

Przeczytaj również: Koronawirus. Agaty Duda rozmawia z uczniami "stłoczonymi w stołówce". Sąd zadecyduje o sprawie

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49f0z1

Podziel się opinią

Share
d49f0z1
d49f0z1
Więcej tematów