Trwa ładowanie...

Huragan Dorian. Stanisław Karczewski o nieobecności Donalda Trumpa. "Przyćmiłby uroczystość"

Marszałek Sejmu żałuje absencji prezydenta USA na 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Starał się jednak znaleźć pozytywne strony tej sytuacji. Uważa, że w przypadku obecności Donalda Trumpa mogłyby nie wybrzmieć dostatecznie słowa prezydenta Niemiec Franka Steinmeiera.
Share
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski żałował absencji Donalda Trumpa na 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski żałował absencji Donalda Trumpa na 80. rocznicy wybuchu II wojny światowejŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d44jq1a

Donald Trump nie pojawił się 1 września na 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przyczyną jest huragan Dorian, który zmierza w stronę USA. - Na pewno byłoby lepiej gdyby przyjechał, natomiast wczorajsze uroczystości były bardzo podniosłe, świetnie zorganizowane i gdyby był prezydent USA, to pewnie przyćmiłby wszystko swoim wystąpieniem - mówi na antenie RMF FM Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu uważa, że wówczas słowa prezydenta Niemiec mogłyby dostatecznie nie wybrzmieć. - To świetne przemówienie, tak ważne dla nas, Niemców, Europy i całego świata mogłoby zostać troszeczkę w cieniu - stwierdził. Frank Steinmeier przyznał, że to "jego rodacy rozpętali okrutną wojnę". - To była zbrodnia niemiecka. Mój kraj ponosi za to szczególną odpowiedzialność. Proszę o przebaczenie - mówił w Warszawie.

d44jq1a

Karczewski nawiązał do kwestii odpowiedzialności Niemiec za wybuch II wojny światowej. - W swoim przemówieniu mówiłem o prawdzie i zadośćuczynieniach. To zupełnie normalne. Wczoraj nastąpiła ta moralna rekompensata. To zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Poczułem, że strona niemiecka wypowiada słowa, na które czekaliśmy - tłumaczył.

Polityk przypomniał słowa Steinmeirea, że "sprawa nie jest zakończona". Zapytany o kwestię reparacji przyznał, że Polska będzie się ich domagać od Niemiec. - Zespół sejmowy prowadzi prace. Zobaczymy co będzie w następnej kadencji - podsumował.

Źródło: RMF FM

Zobacz także: 80. Rocznica wybuchu II WŚ. „Dla większości Niemców to wstyd”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44jq1a

Podziel się opinią

Share
d44jq1a
d44jq1a
Więcej tematów