Trwa ładowanie...
d25ta46

Huebner: nie idziemy na ustępstwa wobec UE

Proces negocjacji z Unią Europejską dobiega końca, do rozwiązania pozostały najważniejsze problemy, a rozmowy toczą się pod presją czasu, ale Polska nie idzie z tego powodu na ustępstwa - zapewnia minister ds. europejskich Danuta Huebner.

d25ta46
d25ta46

Minister była w środę gościem konferencji w Szkole Głównej Handlowej o "Budżetowo-finansowych skutkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej". Spotkanie zorganizowała Katedra Integracji Europejskiej SGH im. Jeana Monneta.

Zdaniem Huebner, trzymanie się wyznaczonego na grudzień tego roku terminu zakończenia negocjacji nie oznacza, że rząd godzi się na zbyt duże ustępstwa w rozmowach ze stroną unijną. Końcówka zawsze jest podobna: pojawiają się w ostatniej chwili różnego typu najważniejsze sprawy - powiedziała.

Czy ten bliski termin przesądza o uległości Polski w negocjacjach i łatwiejszym akceptowaniu rozwiązań proponowanych przez Unię? Chciałabym z całą mocą powiedzieć, że w naszym interesie nie jest wynegocjowanie jak największej ilości okresów przejściowych. W naszym interesie jest wynegocjowanie okresów przejściowych wyłącznie w tych dziedzinach, które tego potrzebują - mówiła Huebner.

Jej zdaniem, wejście do Unii w styczniu 2004 jest szansą na udział Polski w konferencji międzyrządowej i decydowaniu o reformach instytucjonalnych przyszłej Unii. Minister przekonywała, że będzie to okres, kiedy Unia podejmie też decyzje dotyczące reform polityk wspólnotowych, w tym - rolnej i regionalnej, a także rozstrzygnie sprawę kolejnego unijnego budżetu na lata 2007- 2013.

Minister powiedziała, że obecne państwa członkowskie UE obawiają się, iż kiedy Polska i inne kraje kandydujące wejdą do Unii, będą blokowały reformy i dążyły do zachowania obecnego kształtu wspólnoty. My bardzo mocno zwalczamy ten pogląd - podkreśliła Huebner. (mag)

d25ta46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25ta46
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj