HP: otwarta polityka informacyjna co do IACS
(inf. własna)
15.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Firma Hewlett-Packard Polska oświadczyła w czwartek, że będzie dążyć do otwartej polityki informacyjnej w zakresie budowy systemu IACS w Polsce. Jak podkreślił prezes HP Polska - Andrzej Dopierała, firma zwróciła się już w tej sprawie do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Zintegrowany system zarządzania i kontroli IACS jest kluczowym warunkiem integracji polskiego rolnictwa z Unią. Ma on obsługiwać dopłaty bezpośrednie ze środków Unii Europejskiej dla polskiego rolnictwa w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Ponadto będzie obejmował moduły kontroli przyznawania dopłat, a także rejestr gospodarstw rolnych oraz system identyfikacji i rejestracji zwierząt. HP Polska realizuje projekt w zakresie stworzenia i wdrożenia aplikacji informatycznych oraz organizacji działania IACS.
Dopierała powiedział, że zaproponuje przedstawicielom Unii Europejskiej udostępnienie możliwie najszerszych informacji o warunkach kontraktu i przebiegu jego realizacji. Zależy nam, by projekt był jak najbardziej przejrzysty dla władz i opinii publicznej - zaznaczył.
Prezes wyjaśniał, że firma - realizując projekt zgodnie z kontraktem - wykorzystuje zarządzania projektami oparte o międzynarodowe standardy. W ten sposób chcemy odpowiedzieć na zarzuty, jakie ostatnio pojawiały się w mediach - mówił Dopierała.
Media informowały ostatnio, że Unia ma zastrzeżenia do tego, iż systemem IACS zarządza prywatna firma, a nie instytucja publiczna, upoważniona do dysponowania pieniędzmi wspólnotowymi (tu: ARiMR). Zapytany, czy nie obawia się ewentualnego zerwania kontraktu, prezes powiedział, że wierzy, iż do tego nie dojdzie. Mówił, że strona anulująca kontrakt musiałaby zapłacić karę w wysokości 25% jego wartości (wartość kontraktu to ponad 67 mln euro).
Hewlett-Packard korzysta z doświadczeń specjalistów krajowych i zagranicznych - w przeważającej mierze konsultantów z organizacji HP Consulting. Dodatkowo, HP Polska zleca wykonanie części prac przewidzianych umową polskim partnerom - mówił Dopierała. Chodzi tu o Computerland S.A., któremu powierzono zbudowanie struktur organizacyjnych systemu. Computerland w lipcu 2001 r. powołał jako swojego podwykonawcę firmę AgroComp do realizacji - jak powiedział prezes HP - ściśle określonych zadań w zakresie IACS.
HP zadeklarowała gotowość włączenia osób wskazanych przez UE jako obserwatorów w struktury projektu. Jak mówił Dopierała, umowa HP Polska z ARiMR była już udostępniana przedstawicielom UE podczas unijnego audytu w ARiMR. Dopierała ubolewał, że z Komisji Europejskiej Hewlett-Packard nie otrzymała do tej pory żadnych informacji dotyczących audytu.
Jarosław Dudek (WP)