Trwa ładowanie...
d31jjop

Horror w domu pomocy. Fałszywy ksiądz oskarżony o porwanie i uwięzienie kobiety

44–letni Marek N., prowadził Dom Schronienia w Zgierzu, w którym podopieczni mieszkali w skandalicznych warunkach sanitarnych.
Bezpodstawnie tytułował się księdzem, nosił sutannę i koloratkę, mimo tego że koloratki używać nie mógł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek N. od wielu lat prowadził działalność, której celem miała być pomoc osobom potrzebującym
Marek N. od wielu lat prowadził działalność, której celem miała być pomoc osobom potrzebującym (Pixabay.com)
d31jjop

Prokuratura Okręgowa w Łodzi skierowała do Sądu Rejonowego w Zgierzu akt oskarżenia przeciwko 44–letniemu Markowi N. Mężczyzna był związany z Kościołem Starokatolickim RP. Początkowo został subdiakonem, koloratki używać nie mógł, a sutannę mógł nosić jedynie na terenie kościoła.

Marek N. od wielu lat prowadził działalność, której celem miała być pomoc osobom potrzebującym, w szczególności osobom starszym. Prokuratura w akcie oskarżenia ujęła kilka osób, które stały się ofiarami fałszywego księdza.

d31jjop

- Pierwsza jego ofiara to podopieczna placówki, którą prowadził w Działach Czarnowskich - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. - Kobieta trafiła tam wbrew swojej woli. Wcześniej na jej temat ukazywały się publikacje prasowe, z których wynikało, że jest zadłużona, a jej mieszkanie może zostać sprzedane za dług - mówi.

Wykorzystał dane kobiety, żeby ją znaleźć

Marek N. zdobył adres kobiety i doprowadził do umieszczenia jej w prowadzonej przez siebie placówce opiekuńczej. Fałszywy ksiądz Marek N. zaplanował całą sytuację bardzo dokładnie. W lutym 2015 roku do mieszkaniu kobiety przyszli współpracownicy Marka N.

Zachęcali kobietę do wypicia alkoholu. Następnie zbawili ją do samochodu zaparkowanego w pobliżu jej mieszkania. Pretekstem miało być opłacenie rachunku za prąd. Kobieta został porwana i przewieziona do placówki prowadzonej przez fałszywego księdza.

d31jjop

- Nie mogła jej opuszczać, była zastraszana. Korzystając z pomocy jednego z podopiecznych, m.in. wysyłała listy z prośbą o pomoc - opowiada Kopania. - Jeden z nich skierowała do Wojewody Mazowieckiego. Zawarła w nim informację, że została uprowadzona, odcięta od świata i nie wolno się jej z nikim komunikować. Podjęte działania przy zaangażowaniu ze strony dziennikarzy doprowadziły do tego, że kobieta w czerwcu 2015 odzyskała wolność - dodaje prokurator.

Ofiar oszusta jest więcej

Prokuratorzy udowodnili też, że w lutym 2016 roku Marek N. odebrał ponad 1300 złotych emerytury jednej z podopiecznych Domu Schronienia w Zgierzu. Pieniądze odebrał, mimo że podopieczna ośrodka już nie żyła. Natomiast we wrześniu 2016 roku przywłaszczył 604 złote zasiłku przeznaczonego dla kobiety, która już nie przebywała w zgierskiej placówce.

Zobacz także: "Niewiarygodna pazerność". Thun odpowiada Szydło

- Jak ustalono oskarżony usiłował także oszukać Ośrodek Pomocy Społecznej w Oporowie, który poszukiwał miejsca dla ciężko chorego niepełnosprawnego podopiecznego - tłumaczy prokurator. - Aby zachęcić do umieszczenia mężczyzny w prowadzonej placówce, za 700 złotych miesięcznie oskarżony deklarował zapewnienie całodobowej opieki, czterech posiłków dziennie, środków higieny, zajęć terapii grupowej i konsultacji psychologicznej - mówi Krzysztof Kopania.Deklaracje rażąco odbiegały od rzeczywistości.

d31jjop

Fałszywy ksiądz nie przyznaje się do winy i w wyjaśnieniach neguje przedstawione mu zarzuty. W dalszym ciągu trwają ustalenia dowodowe, dotyczące narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 39 podopiecznych. Część z tych osób zmarła.

Biegli psychiatrzy stwierdzili, że oskarżony jest poczytalny i może ponosić odpowiedzialność karną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Dziennik Łódzki

d31jjop

Podziel się opinią

Share

d31jjop

d31jjop
Więcej tematów