Trwa ładowanie...

Horror komunikacyjny w Katalonii. Zastrajkowali separatyści

Od porannych godzin środowych w hiszpańskiej Katalonii trwa strajk przeciwko uwięzieniu proniepodległościowych polityków. Separatyści dążący do odłączenia regionu od Hiszpanii wyszli na drogi i zablokowali je. Ludzie zgromadzili się m.in. na autostradach, utrudniając dojazd do Barcelony i wyjazd z niej. Po południu hiszpański Trybunał Konstytucyjny unieważnił deklarację niepodległości Katalonii.

Horror komunikacyjny w Katalonii. Zastrajkowali separatyściŹródło: Reuters, fot: Albert Gea
d2plbex
d2plbex

Tłum proniepodległościowych aktywistów wyszedł również na tory kolejowe w Gironie, w której znajduje się lotnisko, na którym często lądują podróżni udający się do Barcelony. W samej stolicy Katalonii transport publiczny został ograniczony do minimum, a zarządcy miejskiej komunikacji poprosili mieszkańców miasta o zostawienie samochodów w domu.

Strajkujący na katalońskich drogach ludzie mieli ze sobą transparenty z napisami o treści m.in. "Wolność dla więźniów politycznych".

Google, WP
Źródło: Google, WP, fot: Beata Kitowska

Strajk zorganizowała Katalońska Konfederacja Związkowa CSC. Wsparcia udzieliły jej Zgromadzenie Narodowe Katalonii ANC oraz grupa Omnium Cultural. Ich liderzy zostali w zeszłym tygodniu uwięzieni za bunt.

Katalończycy chcą niepodległości. Kilkuset rannych w starciach z policją

W środę do opinii publicznej podano informację, że katalońskie partie proniepodległościowe nie porozumiały się ws. wspólnego startu w wyborach. Tego samego dnia Hiszpański Trybunał Konstytucyjny oficjalnie uznał deklarację niepodległości Katalonii, która została przegłosowana przez parlament Barcelony 27 października, za nieważną.

Źródło: Reuters, WP

d2plbex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2plbex
Więcej tematów