Trwa ładowanie...
dnzzxqb

Homoseksualiści chcą spisu po swojemu

Narodowość: homoseksualna, język: homoseksualny - do takich odpowiedzi na pytania zawarte w
formularzach spisu powszechnego wzywa Stowarzyszenie Lambda Warszawa.

dnzzxqb
dnzzxqb

Rachmistrz może potraktować taką odpowiedź jako próbę zakłócenia spisu i potraktować jak sprawę kryminalną - uprzedza rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Wiesław Łagodziński.

Według Lambdy, GUS nie przewidział możliwości umieszczenia w ankiecie spisowej informacji o związkach nieformalnych między osobami tej samej płci. Stowarzyszenie nawołuje więc do zamanifestowania swojej obecności i pokazanie społeczeństwu w wynikach spisu, ilu jest w Polsce gejów i lesbijek.

Stowarzyszenie Lambda nawołuje, by homoseksualiści w pytaniu o stan cywilny wpisali informację o swoim partnerze lub partnerce, a w rubryce dotyczącej narodowości wpisali: homoseksualna, bowiem ich zdaniem narodowość jest odczuciem subiektywnym każdego człowieka i rachmistrz nie może zakwestionować odpowiedzi. Natomiast w pytaniu o język, jakim porozumiewają się w domu, podali: język homoseksualny.

Homoseksualiści mieli dwa lata na złożenie zastrzeżeń do pytań zawartych w spisie. Mogli interweniować w komisjach sejmowych, bo to Parlament uchwalał ustawę o spisie powszechnym. Mogli zaskarżyć tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. A nawet szukać pomocy w Strasburgu - powiedział Łagodziński. (an)

dnzzxqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnzzxqb
Więcej tematów