Hołownia powalczy o dwa ważne stanowiska. Polska 2050 dyskutuje
We wtorek po południu zbierają się władze Polski 2050 – dowiaduje się Wirtualna Polska. Ugrupowanie Szymona Hołowni omówi wyborczy wynik i może zacząć dyskusję o powyborczej układance. Według naszych źródeł możliwa jest walka o dwie ważne funkcje.
14,4 proc. poparcia dla Trzeciej Drogi i 65 mandatów w Sejmie to wynik, który pozwala ludowcom i Polsce 2050 odgrywać ważną rolę w formowaniu rządu i najważniejszych stanowisk w państwie. W związku z tym, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem obecnej opozycji na premiera jest Donald Tusk, to Trzecia Droga może chcieć obsadzić funkcję marszałka Sejmu, czyli drugiej osoby w państwie.
Z informacji WP wynika, że Szymon Hołownia jest namawiany przez władze swojej partii, by wysunął swoją kandydaturę. – Byłby moim wymarzonym marszałkiem Sejmu. Myślę, że to byłby bardzo dobry ruch i idealna funkcja, gdyby w przyszłości znów chciał startować w wyborach prezydenckich – mówi osoba z władz Polski 2050.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Brutalna gra". Jakubiak o misji tworzenia nowego rządu: Kto da więcej, ten wygrywa
Również nasz drugi rozmówca twierdzi, że Hołownia jest naturalnym kandydatem na marszałka Sejmu. Najpierw jednak konieczna jest decyzja samego Hołowni, która jeszcze nie zapadła. Kolejnym krokiem jest porozumienie z PSL, bo część ludowców w fotelu marszałka widziałoby obecnego wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego.
- Wszystko zależy od całej układanki. Nie ukrywaliśmy, że chcielibyśmy mieć wpływ na resort obrony, ale to nie będzie Szymon. Mamy choćby generała Różańskiego. Ale podkreślaliśmy też wielokrotnie, że chcemy wziąć odpowiedzialność za klimat i powołać zielonego wicepremiera – dodaje kolejny rozmówca z Polski 2050.
Różne opcje na stole
Polityczna przyszłość Szymona Hołowni to jeden z tematów roboczego spotkania władz partii, które zaczęło się we wtorek po południu. Nasi rozmówcy twierdzą, że obecnie rozważane opcje to albo marszałek Sejmu, albo zielony wicepremier. – Sam Szymon będzie musiał podjąć decyzję. Poza tym wiele zależy od ułożenia innych funkcji – słyszymy.
Według informacji WP trwające rozmowy dotyczą również przyszłego klubu. Pierwotnie Trzecia Droga miała być tylko projektem na wybory. W związku z tak dobrym wynikiem zarówno PSL jak i Polska 2050 rozważają jednak zacieśnienie współpracy i stworzenie jednego klubu.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski