Trwa ładowanie...

Hiszpania. Masowe zakażenia koronawirusem wśród młodych ludzi

W Hiszpanii odnotowano znaczący przyrost zakażeń koronawirusem wśród młodych. Przypadki infekcji dotyczą ludzi z siedmiu regionów kraju, którzy po maturze wybrali się na Majorkę. Zakażonych jest około 500 osób. Młodzież - wg oficjalnego komunikatu rządu na Balearach - miała nie przestrzegać zasad sanitarnych.

Share
Masowe zakażenia koronawirusem wśród młodych ludzi na Majorcea
Masowe zakażenia koronawirusem wśród młodych ludzi na MajorceaŹródło: Istock
d337ilc

Zakażenia wśród młodzieży najprawdopodobniej rozprzestrzeniły się podczas koncertu reggaeton w Palma de Mallorca, w hotelach, na statkach oraz licznych imprezach. W komunikacie lokalnych władz podkreślono, że młodzi ludzie bawili się "nie zachowując przy tym bezpiecznej odległości i nie używając obowiązkowych maseczek".

Jak wykazały testy PCR, młodzi Hiszpanie z 7 regionów kraju, którzy po maturze wybrali się na wakacje na Majorkę, zakażali się głównie brytyjską odmianą SARS-CoV-2. Jeden przypadek dotyczył zaś indyjskiego szczepu Delta.

Hiszpania. Masowe zakażenia koronawirusem wśród młodych ludzi

Pierwszy przypadek zakażenia pochodzący z ogniska na Majorce odnotowano w Elche (Walencja), kiedy uczniowie wrócili z podróży promem na wyspę. Miało to miejsce w dniach 12-18 czerwca br. Jak dotąd największe skupisko zakażen jest w Madrycie, koronawirusem zakaziło się tam ponad 300 uczniów z 31 szkół średnich. Informacje te przekazała agencja EFE.

Zobacz też: Koronawirus. Przywileje dla zaszczepionych. Dr Grzesiowski zabrał głos

Wszczęte zostało też postępowanie wyjaśniające w kolejnej sprawie, które prowadzi Ministerstwo Zdrowia w Katalonii. W tym przypadku chodzi o masowe zakażenia wśród katalońskich licealistów, którzy przebywali na wyspie Menorca. Do tej pory odnotowano tam 24 infekcje, kolejne 40 osób oczekuje na wyniki testów.

d337ilc

Jak podaje lokalna służba zdrowia, tysiące osób zostały skierowane na kwarantannę.

Hiszpania. Tysiące licealistów na kwarantannie

Uczniowie w większości sami organizowali sobie wakacje, dostając się na Majorkę samolotem lub autobusami do Walencji i stamtąd promem do Palma de Mallorca. Na wyspie mieszkali w 8 hotelach. Obecnie monitoruje się sytuację zdrowotną w rodzinach zakażonych uczniów. Tylko w Madrycie na kwarantannie przebywa ponad 450 osób.

Źródłem tych zakażeń mógł być turysta zagraniczny bez symptomów choroby, ale silnie zarażający - wyjaśnił radny ds. turystyki na Balearach, Iago Negueruela w rozmowie z stacją radiową Cadena Ser.

Źródło: PAP

d337ilc

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d337ilc

Podziel się opinią

Share
d337ilc
d337ilc
Więcej tematów