Trwa ładowanie...
donpv7z
łacińska

Hiszpania i Francja chcą przesłuchania Kissingera

Henry Kissinger (AFP)
W związku z dochodzeniem w sprawie zbrodni popełnionych przez wojskowych w Ameryce Łacińskiej hiszpańskie i francuskie władze śledcze chcą przesłuchać w Londynie byłego amerykańskiego sekretarza stanu Henry Kissingera.

Share
donpv7z

W najbliższą środę Kissinger oczekiwany jest w Londynie jako gość brytyjskich przemysłowców.

Sąd w Madrycie zwrócił się do oddziału Interpolu w Londynie o potwierdzenie, że Kissinger przybędzie w najbliższą środę do Londynu i o pomoc w przesłuchaniu go w związku z międzynarodowym nakazem aresztowania generała Augusto Pinocheta - poinformował w czwartek The Independent w korespondencji z Madrytu.

W Hiszpanii i Francji od kilku lat toczy się dochodzenie w sprawie śmierci obywateli tych krajów w państwach latynoamerykańskich w latach 70. Hiszpański sędzia śledczy Baltazar Garzon zwrócił się do władz brytyjskich o umożliwienie mu przesłuchania Kissingera.

donpv7z

Sędzia Garzon chce spytać dr. Kissingera, co wie o planie "Kondor" (represyjne operacje południowoamerykańskich dyktatur w latach 70. i 80.), ponieważ obracał się w ścisłym kręgu ówczesnych przywódców wojskowych Ameryki Łacińskiej, do którego należał również generał Pinochet - cytuje dziennik hiszpańskiego prawnika Joana Garcesa, bliskiego współpracownika sędziego Garzona.

Hiszpańskie władze śledcze nadal prowadzą śledztwo przeciwko byłemu dyktatorowi Chile. Na ich wniosek władze brytyjskie uwięziły w Anglii gen. Augusto Pinocheta, gdy przybył tam na operację kręgosłupa. Ostatecznie jednak Pinochet nie został wydany Hiszpanom i po kilkunastu miesiącach zwolniono go w marcu 2000 roku ze względu na stan zdrowia.

Francuski prawnik William Bourdon poinformował The Independent, że za pośrednictwem sędzi śledczej Sophie-Helene Chateau zwrócił się do Interpolu z wnioskiem podobnym do tego, z którym wystąpili Hiszpanie.

Odtajnione ostatnio dokumenty CIA, jak też zeznania świadków przesłuchanych przez francuskie władze dają nam podstawy do podejrzeń, że Kissinger był szczegółowo informowany o planie "Kondor", jak też o francuskich i hiszpańskich obywatelach, którzy zginęli po przewrocie 1973 roku - powiedział Bourdon The Independent.(an)

donpv7z

Podziel się opinią

Share
donpv7z
donpv7z
Więcej tematów