Trwa ładowanie...
d16l9h8

Hillary Clinton: nie wysyłałam z prywatnej skrzynki poufnych maili

Hillary Clinton, kandydatka Partii Demokratycznej w najbliższych wyborach prezydenckich w 2016 roku, zaprzeczyła jakoby w czasie, gdy była sekretarzem stanu USA, wysyłała z prywatnej skrzynki maile z poufnymi informacjami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hillary Clinton
Hillary Clinton (PAP/EPA, Fot: Justin Lane)
d16l9h8

Czytaj również: Tajemnice korespondencji Clinton. Faks, Kissinger i skarpetki

- Niczego, co było sklasyfikowane jako poufne, nie wysyłałam, ani też nie odbierałam - zapewniła Clinton podczas sobotniego spotkania ze swoimi zwolennikami w mieście Winterset, w stanie Iowa.

Przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości USA poinformował, że do jego resortu trafił już wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie możliwości "niewłaściwego potraktowania poufnych informacji".

d16l9h8

Jak wykazało wewnętrzne rządowe dochodzenie - o czym napisał w piątek "The Wall Street Journal" - Hillary Clinton w okresie, w którym była szefową amerykańskiej dyplomacji, wysłała z prywatnej poczty elektronicznej cztery maile zawierające informacje od służb wywiadowczych, które powinny zostać uznane za tajne.

Tego typu informacje - jak podkreślił "WSJ" - powinny być przesłane przez zabezpieczoną sieć rządową. Sprawa została przekazana wydziałowi FBI zajmującemu się kontrwywiadem.

Na początku marca "New York Times" ujawnił, że Clinton w latach 2009-2013 używała swego prywatnego konta e-mailowego także w sprawach służbowych, zamiast posługiwać się adresem rządowym. Co więcej, polityk posługiwała się pocztowym serwerem internetowym, zarejestrowanym w prywatnym domu pod Nowym Jorkiem.

Clinton przyznała, że sprawując urząd powinna była korzystać z rządowego konta poczty elektronicznej.

Z kolei rzecznik Departamentu Stanu zwrócił uwagę, że "często się zdarza, iż coś, co zostało wysłane jako dokument nieobjęty klauzulą poufności, za kilka lat, lub nawet kilka miesięcy, zostaje uznane za dokument poufny ze względu na upływ czasu lub nowe wydarzenia, jakie zaszły".

d16l9h8

Podziel się opinią

Share

d16l9h8

d16l9h8
Więcej tematów