Trwa ładowanie...
d37fdzx

Henryk Wujec odznaczony Orderem Orła Białego

Henryk Wujec został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. W poniedziałek rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe byłego działacza "Solidarności".
Share
Warszawa. W poniedziałek rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Henryka Wujca
Warszawa. W poniedziałek rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Henryka WujcaŹródło: Twitter Marek Kossakowski
d37fdzx

W poniedziałek o godz. 12.30 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa Henryka Wujca. Jego ciało spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. Liturgii przewodniczy kard. Kazimierz Nycz.

Decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie Henryka Wujca odczytała doradca prezydenta Zofia Romaszewska.

W uroczystościach biorą udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

d37fdzx

Rodzina poprosiła uczestników uroczystości, żeby nie przynosili kwiatów, ale wsparli poszkodowanych w obywatelskich protestach na Białorusi.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Henryk Wujec nie żyje. Kim był?

Henryk Wujec zmarł 15 sierpnia. Od miesięcy walczył z ciężką chorobą. W ostatnim czasie jego stan bardzo się pogorszył. – W czerwcu jeszcze nie było tak źle. Bardzo chciał wziąć udział w wyborach i nawet zdrowie pozwoliło mu na to, by poszedł oddać głos w pierwszej turze wyborów prezydenckich – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską przyjaciel Wujca. W czwartek jego bliscy zorganizowali mszę w jego intencji. W sobotę o jego śmierci poinformowała Janina Ochojska.

Henryk Wujec był legendą opozycji PRL. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2012 r. został powołany do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a rok później do Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Przez pięć lat był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d37fdzx

Podziel się opinią

Share
d37fdzx
d37fdzx
Więcej tematów