Trwa ładowanie...

Helsińska Fundacja Praw Człowieka: dwukrotny wzrost liczby aresztowanych za rządów PiS-u

Co 10-ta osoba za kratkami to osoba aresztowana. Liczba tego środka zapobiegawczego wzrosła w ciągu ostatnich 4 lat niemal dwukrotnie. – Aresztowanych zaczęło przybywać, od momentu objęcia resortu sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę i zmiany prawa – podaje "Gazeta Wyborcza".

Share
Helsińska Fundacja Praw Człowieka: dwukrotny wzrost liczby aresztowanych za rządów PiS-u
Źródło: SPL/East News, Fot: eastnews
d45h4jr

Dziennik przytacza wnioski z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Z dokumentu wynika, że liczba aresztowanych spadała w Polsce do 2015 r., potem wzrosła dwukrotnie. W maju br. tymczasowo aresztowanych było 8,3 tys. ludzi.

Pod rządami nowego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry wzrosła liczba wniosków składanych przez prokuratorów ws. zastosowania tymczasowego aresztu. Helsińska Fundacja Praw Człowieka ocenia, że Ziobro "dokonał rotacji kadr i uzyskał wpływ na decyzje prokuratorów w istotnych kwestiach."

d45h4jr

"GW" podaje, że skuteczność prokuratorskich wniosków jest na poziomie 90 proc. i jest najniższa od 2012 r. Sądy zgadzały się na areszt 17 tys. razy, a odmówiły – 1,8 tys. To z kolei wskazuje na "zbyt pochopne wnioskowanie o tymczasowe aresztowanie przez prokuratorów" – ocenili eksperci Fundacji.

Fundacja zwraca uwagę także na dużą liczbę wniosków o przedłużenie aresztu. Podejrzani spędzają za kratkami znaczenie dłuższy czas niż 3 miesiące. Narusza to ich prawo do "osądzenia w rozsądnym terminie lub zwolnienia na czas postępowania." Tak mówi art. 5 europejskiej konwencji praw człowieka.

Składane zażalenia na decyzję sądów o przedłużeniu aresztu rzadko są skuteczne. To niespełna 4 proc. – podaje "GW".
W ubiegłym roku 18 osób siedziało w areszcie dłużej niż dwa lata. 3,5 roku temu takich osób było pięć.

d45h4jr

Ostatnio prokuratura zdecydowała o przedłużeniu aresztu dla właściciela escape roomu z Koszalina, gdzie w styczniu doszło do pożaru, w którym zginęło 5 nastolatek.

W 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że w Polsce "nadużywanie tymczasowego aresztowania jest problemem strukturalnym" – chodziło o sprawę podejrzanego o morderstwo Adama Kauczora. Mężczyzna spędził w areszcie 7 lat i 10 miesięcy.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Europosłowie z PiS nie wstali w PE. Jarosław Gowin: powinni

d45h4jr

Podziel się opinią

Share
d45h4jr
d45h4jr
Więcej tematów