Trwa ładowanie...

Helmuta Kohla "Obywatela Europy" żegnali politycy z całego świata

Politycy żegnają Helmuta Kohla w Parlamencie Europejskim. - Kanclerz Kohl był wielkim człowiekiem i politykiem, który wpłynął na kształt współczesnej Europy w tym relacji polsko-niemieckich - powiedział obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Share
Helmuta Kohla "Obywatela Europy" żegnali politycy z całego świataŹródło: Facebook.com
d9b1m4q

"Europejski akt" to pierwsza w Parlamencie Europejskim ceremonia o charakterze ponadnarodowym na cześć zmarłego polityka. Podczas dwugodzinnej uroczystości, zmarłego 16 czerwca po długiej chorobie w wieku 87 lat, Helmuta Kohla żegnali miedzy innymi, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron. Wcześniej Kohl został uhonorowany tytułem "Obywatela Europy".

Na prośbę wdowy, Maike Kohl-Richter, przemówienia wygłoszą też: były prezydent USA Bill Clinton, były premier Hiszpanii Felipe Gonzalez i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W uroczystości uczestniczy też prezydent RP Andrzej Duda.

- Kanclerz Kohl był wielkim człowiekiem i politykiem, który wpłynął na kształt współczesnej Europy w tym relacji polsko-niemieckich opartych na wzajemnym szacunku i potrzebnym partnerstwie - powiedział prezydent Duda.

d9b1m4q

- Kohl podkreślał, że pierwszymi, którzy zaczęli kruszyć berliński mur, byli gdańscy stoczniowcy w 1980 r. - powiedział szef RE Donald Tusk podczas uroczystości pogrzebowych. - Równie mocno jak o zjednoczenie Niemiec, starał się o wejście do UE państw z b. bloku sowieckiego.

Chwilę po godz. 11 na salę plenarną Parlamentu Europejskiego wniesiono trumnę z ciałem Kohla. Orkiestra uniwersytecka ze Strasburga odegrała też marsz pogrzebowy Georga Friedricha Haendla.

Po uroczystym pożegnaniu b. kanclerza Niemiec w Parlamencie Europejskim trumna z ciałem Helmuta Kohla zostanie dostarczona śmigłowcem do rodzinnego Ludwigshafen, a stamtąd statkiem do Spiry, gdzie spocznie na cmentarzu.

Kohl sprawował urząd kanclerza Niemiec od 1982 do 1998 roku. 16-letni okres jego rządów obejmuje kluczowe wydarzenia związane z kresem zimnej wojny a za największy sukces polityka CDU uważa się zjednoczenie Niemiec.

d9b1m4q

Atak na autokar Borussii Dortmund

.

d9b1m4q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9b1m4q
d9b1m4q
Więcej tematów