Trwa ładowanie...
d37w90p
d37w90p

Hedvika jest pusta w środku i ma 7 tysięcy lat

Czescy archeolodzy odkryli na Morawach fragment posągu kobiety wykonany prawie 7000 lat temu - donosi serwis internetowy Radio Praga. Posążkowi nadano nazwę Hedvika. Jest inna niż podobne figurki, bo środek ma pusty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d37w90p

Odkrycia dokonał zespół naukowców na stanowisku Masovice w pobliżu Znojmo, w południowej części Moraw w Czechach. Eksperci z Uniwersytetu Masaryka w Brnie ocenili pochodzenie znaleziska na 4800-4700 r. p.n.e.

Jak wyjaśnił archeolog Zdenek Czizmar, który odsłonił znalezisko, odkryty posąg pokryty żółtym barwnikiem ma unikalny charakter ze względu na jego wielkość oraz to, że jest pusty w środku.

Odnaleziony fragment, przedstawiający kobiecą postać od stóp do linii talii, ma 30 centymetrów wysokości. Całość posągu miała, zdaniem naukowców, około 55-60 centymetrów, co oznacza, że jest największym odkrytym dotąd posążkiem, wykonanym przez przedstawicieli prehistorycznej kultury Morawskiej Malowanej Ceramiki.

d37w90p

Kultura ta rozwijała się w epoce neolitu między V a IV tysiącleciem p.n.e. w basenie środkowego Dunaju, a jej pozostałości w postaci ceramicznych posążków odkrywano już na Morawach, w Słowacji, Austrii i na Węgrzech.

Odkryty w Masovicach fragment posążku różni się jednak od innych znalezisk tego typu, jest pusty w środku.

Zdaniem naukowców, posążek miał rytualne przeznaczenie i być może był używany także jako naczynie do spuszczania płynu w trakcie nieznanych ceremonii.

Posążek jest obecnie badany przez naukowców z Instytutu Archeologicznego w Brnie.

Archeolodzy maja nadzieję na odnalezienie pozostałej części Hedviki w trakcie dalszych prac wykopaliskowych na stanowisku Masovice.

d37w90p

Podziel się opinią

Share

d37w90p

d37w90p
Więcej tematów