Trwa ładowanie...
d6c96y3

Hanna Gronkiewicz-Waltz: współpracujemy z komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji

Prezydent Warszawy odniosła się do posiedzenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. – Dobór adresów nieruchomości, którymi zajmuje się komisja wskazuje, ze chodzi o polityczną hucpę – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hanna Gronkiewicz-Waltz: współpracujemy z komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji
(newspix.pl, Fot: Bartek Kosinski)
d6c96y3

W poniedziałek ruszyła pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Bada ona sprawę nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki poinformował, że przed komisją nie stawił się w poniedziałek nikt w imieniu m.st. Warszawy.

Prezydent Warszawy podkreśliła, że nie ma obowiązku stawienia się przed komisją po tym, jak żaden z przedstawicieli miasta nie pojawił się na przesłuchaniu. Dodała, że taka decyzja wynika z przepisów.

Zapewniła też, że miasto współpracuje z komisją weryfikacyjną. Ratusz przesyła pisma i ekspertyzy.

d6c96y3

Hanna Gronkiewicz-Waltz dodała, że szkoła znajdująca się przy ul. Twardej nie została zlikwidowana, ale przeniesiona. Podczas posiedzenia przewodniczący komisji Patryk Jaki zasugerował, że szkołę zlikwidowano.

Prezydent Warszawy już wcześniej zapowiadała, że nie stawi się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji, ponieważ jest ona niekonstytucyjna. W jej opini, komisja weryfikacyjna łączy władzę wykonawczą z sądowniczą i wchodzi w kompetencje trójpodziału władzy.

Gronkiewicz-Waltz o aferze reprywatyzacyjnej: to jest polityka

Hanna Gronkiewicz-Waltz: miasto nie może być stroną postępowania komisji

- Chciałam poinformować, że w poniedziałek rano do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożyliśmy wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. W Polsce są dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jest to komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji oraz prezydent Warszawy. Dodała, że m. st. Warszawy nie może być stroną postępowania komisji weryfikacyjnej.

d6c96y3

Jak dodała, sytuacja wygląda tak, że dwa organy w państwie zajmują się tą samą kwestią. Dlatego władze Warszawy wystąpił do NSA o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego.

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji

Komisję weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji powołano na podstawie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa.

Zgodnie z ustawą komisja może np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Komisja ma też prawo wstrzymywania postępowań innych organów (np. sądów) oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.

d6c96y3

Ustawę przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Autorzy wskazywali w uzasadnieniu, że ma ona na celu przywrócenie ochrony interesu społecznego, poprzez usunięcie naruszeń prawa, które wystąpiły w trakcie wydawania decyzji w oparciu o przepisy tzw. dekretu Bieruta.

Źródło: WP, PAP

d6c96y3

Podziel się opinią

Share

d6c96y3

d6c96y3
Więcej tematów