Wigilia 2020. Gwiazda Betlejemska pojawi się na niebie, widziano ją 800 lat temu
Gwiazda Betlejemska pojawi się na niebie 21 grudnia 2020 roku. Ostatni raz to zjawisko widoczne było na niebie prawie 800 lat temu - dokładnie w 1226 roku.
"Gwiazdą Betlejemską" astronomowie nazywają wielką koniunkcję Saturna i Jowisza. To nieprzeciętne zjawisko będzie można zaobserwować w noc zimowego przesilenia, czyli 21 grudnia 2020 roku.
Gwiazda Betlejemska pojawia się na niebie bardzo rzadko. Ostatni raz była widziała w 1226 roku. Następny raz to zjawisko będziemy mogli zobaczyć dopiero w 2080, a następnie w 2400 roku.
Dla wszystkich tych, którzy martwią się, że nie posiadają specjalistycznego sprzętu, mamy dobrą wiadomość. Nie będzie on potrzebny. Wielką koniunkcję Saturna i Jowisza zobaczymy "gołym okiem". Pierwszy raz widoczna będzie w najbliższy poniedziałek, 21 grudnia.
Wigilia 2020. Gwiazda Betlejemska 2020: wielkie zjawisko na niebie
Gwiazda Betlejemska, mimo że jest nazywana gwiazdą, nie jest nią. Koniunkcja oznacza złączenie, czyli ustawienie ciał niebieskich w jednej linii z obserwatorem największych dwóch planet Układu Słonecznego - czytamy stronie national-geographic.pl
Nazwano to jednak Gwiazdą Betlejemską, gdyż pojawia się ono na niebie 21 grudnia, chwilę przed świętami Bożego Narodzenia. Tak właśnie astronomowie chcieli nawiązać do biblijnej gwiazdy, która doprowadza do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa.
Wigilia 2020. Gwiazda Betlejemska 2020, czyli wielka koniunkcja Jowisza i Saturna
Jak przekazała NASA, w szczytowym momencie planety będą od siebie oddalone o "jedną piątą księżyca w pełni". Jednak w rzeczywistości ta odległość będzie wynosić miliony kilometrów. NASA dodała także, że zjawisko nie będzie trwało długo.
Już od środy, 16 grudnia, można zauważyć na niebie Jowisza i Saturna. Jednak koniunkcja największych planet Układu Słonecznego, czyli Gwiazda Betlejemska, będzie widoczna 21 grudnia 2020 roku. Po kilku godzinach od nastania zmierzchu planety znikną z horyzontu. Zjawisko łącznie będzie widoczne do 25 grudnia, będziemy mogli je jeszcze oglądać w Wigilię i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.
Wigilia 2020, a fenomenalne zjawiska na niebie
Marek Kidger, brytyjski astronom, uważa, że w czasie gdy miał narodzić się Jezus Chrystus - ówcześni astrologowie zaobserwowali na niebie niezwykłe zjawiska. Wszystkie wystąpiły w krótkim czasie - czytamy na Wikipedii.
Pierwszym z nich była właśnie koniunkcja Jowisza i Saturna w gwiazdozbiorze Ryb w 7 roku p.n.e. Wystąpiła ona 29 maja, 1 października, a także 5 grudnia. Kolejnym ważnym wydarzeniem była koniunkcja Jowisza, Saturna i Marsa w konstelacji Ryb w 6 roku p.n.e. Nie była ona widoczna z nieba, ale dla astrologów była czytelna.