Napływ arktycznego chłodu. Kiedy do Polski wróci ciepło?

Idzie gwałtowne ochłodzenie. Na mapie widać anomalię temperatury w kwietniu w porównaniu do średniej z lat 1981-2010
Idzie gwałtowne ochłodzenie. Na mapie widać anomalię temperatury w kwietniu w porównaniu do średniej z lat 1981-2010
Źródło zdjęć: © WXCHARTS.COM
Sara Bounaoui

15.04.2024 09:22, aktual.: 15.04.2024 12:04

Nowy tydzień w pogodzie przywitał nas raptownym ochłodzeniem w całym kraju. Jednak - jak przewidują synoptycy - trzeba przygotować się na jeszcze niższą temperaturę.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Musimy pożegnać nietypowo ciepłe dni, jakie obserwowaliśmy w ostatnim czasie. Zmieniające się warunki atmosferyczne w naszej części Europy, spowodowane przede wszystkim zmianą cyrkulacji powietrza, zapowiadają znaczne ochłodzenie.

Zamiast ciepłych mas powietrza, które dotychczas docierały do nas z południa, teraz będziemy odczuwać wpływ powietrza z zachodu i północy. To oznacza, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się napływu arktycznego chłodu, który dotrze m.in. do centrum naszego kontynentu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiany te są związane z nadchodzącą rewolucją w pogodzie, którą wywołuje zanikanie rozległego wyżu na południu oraz powstawanie licznych niżów. Te ostatnie będą przemierzać Europę, niosąc ze sobą masy zimnego powietrza, co przyczyni się do obniżenia temperatur.

Pogoda na wiosnę. W nocy nawet 0 stopni

Po weekendzie zauważymy, że z dnia na dzień robi się coraz chłodniej. Najsilniejszy spadek temperatury przewidziany jest na połowę tygodnia - wynika z prognozy przygotowanej przez Tomasza Wasilewskiego z TVN Meteo.

Wtedy nocami temperatura spadnie do około 0 stopni, a w ciągu dnia wyniesie zaledwie 6 stopni na północy i 11 na południu.

Pogoda na wiosnę. Kiedy znowu ocieplenie?

Nadchodzący weekend również zapowiada się chłodno, z temperaturą wahającą się od 7 do 14 stopni.

Jednak po 22 kwietnia zacznie się powolne ocieplenie. Pod koniec kwietnia na termometrach powinniśmy zobaczyć temperatury od 15 do 20 stopni.

Źródło: tvnmeteo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (118)
Zobacz także