Nagła zmiana pogody. Synoptycy ostrzegają przed "szybką wiosną"
Wiele wskazuje na to, że już wkrótce pożegnamy mroźną i śnieżną zimę - przynajmniej na pewien czas. W ciągu najbliższych dni pojawią się temperatury przekraczające nawet 10 stopni Celsjusza. Jednocześnie synoptycy alarmują o wichurach, burzach i możliwych podtopieniach.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Najnowszą długoterminową prognozę pogody przedstawił TVN Meteo, zapowiadając "przełomowy moment". Według doniesień synoptyków zima na jakiś czas pakuje swoje walizki, a gwałtowna odwilż zdominuje Polskę.
Atlantyckie powietrze nad Polską
Rozległe niże znad Atlantyku przesuwają się wgłąb Europy. To właśnie one w połączeniu z wyżem znajdującym się na południu kontynentu sprowadzą fale ciepłego powietrza, które dostaną się również na teren Polski. Już od poniedziałku można zacząć obserwować zmiany w pogodzie, która staje się coraz mniej zimowa. Jak zapowiada TVN Meteo, w połowie tygodnia słupki rtęci w termometrach mogą wskazywać wartości wyższe niż 10 stopni Celsjusza.
Temperatura na plusie będzie towarzyszyć nam praktycznie do końca tygodnia. Dopiero na przełomie stycznia i lutego może wystąpić ochłodzenie. Wówczas w większej części Polski pojawi się niewielki mróz. Jedynie na zachodzie i na wybrzeżu termometry będą wskazywać wartości dodatnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Potężne śnieżyce w Krakowie. Śnieg sparaliżował miasto
Ostrzeżenie przed podtopieniami
Jak alarmuje serwis Fani Pogody, gwałtowna odwilż, która zdominuje pogodę w Polsce, może spowodować lokalne podtopienia. Wszystko z powodu poziomu wód w rzekach, który znacznie wzrośnie na skutek topniejącej pokrywy śnieżnej i lodu na zbiornikach wodnych. Szczególnie zagrożone są tereny pól, łąk, ale i domy znajdujące się na nisko położonych terenach. Według zamieszczonej w serwisie prognozy gwałtowniejsza odwilż dotknie zachodnią część Polski.
Poza podtopieniami pojawią się wichury, które mogą doprowadzić do różnych szkód, w tym do przerw w dostawie prądu.
Źródło: TVN Meteo/Fani Pogody