Grzyby w październiku. Co zbierać? Niektórych gatunków wkrótce zabraknie
Sezon na grzyby rozkręca się. Spadek temperatury oraz opady sprawiły, że w wielu lasach panuje prawdziwy wysyp, a zbieracze w krótkim czasie zapełniają koszyki. Co może się w nich znaleźć? Te grzyby warto zbierać w październiku.
Wyjątkowo ciepły wrzesień wraz z brakiem opadów sprawił, że w wielu lasach na próżno było szukać grzybów. Po ochłodzeniu oraz kilku deszczowych i wilgotnych dniach, grzybiarze informują o poprawieniu warunków w części regionów. Jakich grzybów można spodziewać się w październiku?
Grzyby. Październik. Kończy się sezon na ulubione gatunki
Jak przedstawia się kalendarz grzybiarza na październik? Przy odpowiednich warunkach pogodowych, w lasach spotkać można wiele uwielbianych gatunków grzybów - wśród nich borowiki, podgrzybki czy kurki. Miłośnicy części gatunków muszą jednak mieć na uwadze, że już wkrótce sezon na nie się skończy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią
Co zbierać w październiku? Główny Inspektorat Sanitarny podpowiada, że w dziesiątym miesiącu roku w lasach można znaleźć m.in.: borowiki, maślaki, gąski, kurki, podgrzybki, koźlarze, kanie czy opieńki. Październik jest jednak ostatnim dzwonkiem na zbiór:
- maślaków, które występują w lasach od czerwca
- borowików, na które sezon trwa od lipca
- koźlarzy - pojawiających się w lasach od lipca.
Grzybobranie 2023. Czy są grzyby w lesie? Zdania są podzielone
Czy październikowe zbiory grzybów będą owocne? Jak wskazują użytkownicy serwisu grzyby.pl, na samym początku miesiąca w wielu regionach w lasach zaroiło się od owocników. "Wszystkiego pod dostatkiem, najwięcej zajączków, ale zwykle z lokatorami. Koźlaki, prawdziwki, podgrzybki, cudne! Mogę tylko powtórzyć... kocham las!" - informuje na forum serwisu internauta z województwa pomorskiego. Podobne doniesienia docierają z Warmii i Mazur.
Zupełnie inaczej wyglądają doniesienia z południa Polski. "Rodzinny wypad w okolice Zielonej w poszukiwaniu podgrzybka. Niestety efekt to: 4 podgrzybki, 10 maślaków kilka rydzów i stare kanie" - wskazuje w serwisie grzyby.pl internauta ze Śląska.