Do kiedy są grzyby w lesie? Sezon na niektóre z nich właśnie się kończy
Jesień to czas, w którym przypada szczyt sezonu na grzyby. Po wrześniowej posusze w lasach panuje prawdziwy urodzaj. Ze zbiorem niektórych owocników warto się pospieszyć. Kiedy kończy się sezon na grzyby? Październik jest ostatnim miesiącem występowania wielu okazów, goszczących na polskich stołach.
Grzybobranie 2022 roku nabiera tempa. Według doniesień internautów, zebranych na portalu grzyby.pl październik jest miesiącem prawdziwego, leśnego urodzaju. To także ostatni moment na zbiór tegorocznych okazów popularnych grzybów.
Jak długo rosną grzyby? Sezon na niektóre z nich kończy się w październiku
Według kalendarza grzybiarza opublikowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny, w październiku kończy się sezon występowania niektórych gatunków grzybów. Są nimi:
- borowiki, które pojawiają się w lasach od lipca
- maślaki, które pojawiają się w lasach od czerwca
- koźlarze, które pojawiają się w lasach od lipca.
Gatunki te, jak dotąd stanowią sporą część zbiorów grzybiarzy - obok kurek, kani, podgrzybków i opieńków, na które sezon trwa co najmniej do listopada.
Czynnikiem determinującym występowanie grzybów w lesie jest również pogoda. Wzrost owocników następuje bowiem w przypadku wilgotnej aury i temperatury wynoszącej ponad 10 stopni Celsjusza. Susza i przymrozek mogą mieć więc negatywne skutki dla zbiorów grzybiarzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gratka dla grzybiarzy. Niebywałe, co odkrył pod ziemią
Kiedy rosną grzyby? Najnowsze prognozy IMGW nie ucieszą grzybiarzy
Wiele gatunków grzybów znika z lasów wraz z nastaniem utrzymujących się, przygruntowych przymrozków. Pierwsze spadki temperatury wystąpiły już we wrześniu - były jednak lokalne i nie zagroziły wzrostowi owocników. Najnowsze prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że dłuższa fala przygruntowych przymrozków będzie mieć miejsce pod koniec października. Mróz może negatywnie wpłynąć na występowanie grzybów w lasach, pomniejszając zbiory.
Czy grzyby rosną w zimie?
Chociaż grzybobranie najbardziej jest kojarzone z jesienią, istnieją gatunki, którym niestraszne są jesienne i zimowe przymrozki. Późną jesienią rozpoczyna się sezon na boczniaki ostrygowate, płomiennice zimowe czy wodnichy późne. Te grzyby można zbierać aż do wiosny, kiedy w ściółce pojawiają się pierwsze owocniki gęśnicy wiosennej czy szyszkówki świerkowej. Oznacza to, że grzyby w polskich lasach rosną przez cały rok. Jesienią występują jednak najbardziej popularne i pożądane na stołach gatunki.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.