Trwa ładowanie...

Grzyby na wiosnę? Grzybobranie 2020 już się rozpoczęło

Grzybobranie rozpoczyna się zwykle jesienią. Tymczasem w 2020 roku grzyby pojawiły się znacznie wcześniej. Niektórzy już informują, że znaleźli ciekawe okazy.

Grzyby na wiosnę? Grzybobranie 2020 już się rozpoczęłoŹródło: Pixabay
dskzpic
dskzpic

Grzybobranie 2020. O pierwszych grzybach poinformowało Nadleśnictwo Wałbrzych

Nadleśnictwo Wałbrzych już 31 maja opublikowało na Facebooku zdjęcie dorodnego, znalezionego tego roku grzyba. Jak się okazuje, nie był to pierwszy okaz. Już w kwietniu w tym miejscu pojawiały się grzyby.

Grzyby w Nadleśnictwie Baligród

Również w Bieszczadach pojawiły się grzyby. Pięknego borowika udostępniło Nadleśnictwo Baligród.

Grzybobranie 2020. Gdzie można zbierać grzyby?

W Polsce grzyby można zbierać w lasach państwowych właściwie bez ograniczeń. Jest jednak kilka wyjątków. Lasy Państwowe przypominają, gdzie nie wolno zbierać grzybów.

  • Nie wolno zbierać grzybów w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny.
  • Nie wolno zbierać grzybów na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych.
  • Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe, zatem tam również nie wolno zbierać grzybów.
  • Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów.

Grzyby, jak przypominają Lasy Państwowe, do owocowania potrzebują odpowiedniej wilgotności, czyli opadów i trochę ciepła. Nie wszystkie grzyby rosną w tym samym czasie. Niektóre zaczynają rosnąć wcześniej, inne później. Najwięcej grzybów pojawia się jesienią.

Zobacz wideo: Agata Duda i sondaż dla WP. "To nie są wybory pierwszej damy"

dskzpic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dskzpic
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj