Grzyby na wiosnę? Grzybobranie 2020 już się rozpoczęło
Grzybobranie rozpoczyna się zwykle jesienią. Tymczasem w 2020 roku grzyby pojawiły się znacznie wcześniej. Niektórzy już informują, że znaleźli ciekawe okazy.
Grzybobranie 2020. O pierwszych grzybach poinformowało Nadleśnictwo Wałbrzych
Nadleśnictwo Wałbrzych już 31 maja opublikowało na Facebooku zdjęcie dorodnego, znalezionego tego roku grzyba. Jak się okazuje, nie był to pierwszy okaz. Już w kwietniu w tym miejscu pojawiały się grzyby.
Grzyby w Nadleśnictwie Baligród
Również w Bieszczadach pojawiły się grzyby. Pięknego borowika udostępniło Nadleśnictwo Baligród.
Grzybobranie 2020. Gdzie można zbierać grzyby?
W Polsce grzyby można zbierać w lasach państwowych właściwie bez ograniczeń. Jest jednak kilka wyjątków. Lasy Państwowe przypominają, gdzie nie wolno zbierać grzybów.
- Nie wolno zbierać grzybów w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny.
- Nie wolno zbierać grzybów na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych.
- Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe, zatem tam również nie wolno zbierać grzybów.
- Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów.
Grzyby, jak przypominają Lasy Państwowe, do owocowania potrzebują odpowiedniej wilgotności, czyli opadów i trochę ciepła. Nie wszystkie grzyby rosną w tym samym czasie. Niektóre zaczynają rosnąć wcześniej, inne później. Najwięcej grzybów pojawia się jesienią.