Grzyby 2023. Zakaz wstępu do lasu. Za złamanie wysoka grzywna
Powoli zbliżamy się do szczytu sezonu grzybowego w Polsce. Po opadach i lekkim ochłodzeniu w wielu regionach kraju poprawiły się warunki dla grzybiarzy. Przed rozpoczęciem grzybobrania warto jednak sprawdzić, czy wybrany teren nie został objęty zakazem wstępu do lasu.
Zakazy wstępu do lasów są wprowadzane okresowo lub obowiązują na stałe. Najczęściej czasowe "zamknięcie" lasów ma związek z uszkodzeniem drzewostanów lub runa leśnego, wysokim zagrożeniem pożarowym lub zabiegami gospodarczymi. Istnieją również tereny stale niedostępne dla grzybiarzy i spacerowiczów.
Zakaz wstępu do lasu. Grzybobranie? Nie wszędzie
Zakaz wstępu do lasów - a co za tym idzie również grzybobrania - w 2023 roku został czasowo wprowadzony w kilku nadleśnictwach w Polsce. Przez długi czas ograniczenie obowiązywało m.in. w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Jak jednak wskazano w nowym rozporządzeniu wojewody zachodniopomorskiego, wydanym w 20 września - zakaz wstępu do lasu na tych terenach został uchylony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jesienne grzyby. Znajdziesz je w polskim lesie
Nie oznacza to jednak, że spacerowicze oraz grzybiarze mogą korzystać ze wszystkich terenów leśnych, znajdujących się w Polsce. W niektórych obszarach obowiązuje bowiem stały zakaz wstępu do lasów, regulowany przepisami Ustawy o lasach.
Zakaz wstępu do lasu. Tu wchodzić nie wolno
Listę miejsc, w których obowiązuje ograniczenie dotyczące wstępu do lasów określa artykuł 26 Ustawy o lasach. Zgodnie z jego treścią, stałym zakazem są objęte tereny, stanowiące:
- uprawy leśne do 4 m wysokości
- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne
- ostoje zwierząt
- źródliska rzek i potoków
- obszary zagrożone erozją.
Dodatkowo wstęp osobom nieuprawnionym jest zakazany w przypadku terenów leśnych, obejmujących tereny wojskowe. Jak informują Lasy Państwowe, "za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł".
Zakaz zbierania grzybów. Nawet 5 tysięcy złotych kary
To jednak nie wszystko. W Polsce obowiązuje bowiem również zakaz zbierania grzybów oraz innych plonów leśnych na terenach objętych ochroną, takich jak rezerwaty oraz parki narodowe.
Co więcej - nawet, gdy nie obowiązuje zakaz wstępu do lasu, grzybobranie może zakończyć się mandatem. Nawet 5 tysięcy złotych mogą zapłacić osoby, które zdecydują się na zbiór gatunków, objętych ochroną. Grzywna może również czekać na osoby, które nie przestrzegają innych zakazów, określonych przepisami prawa. To m.in. zakaz zaśmiecania lasów, niszczenia lęgowisk lub gniazd ptasich czy rozpalania ognisk w miejscach niewyznaczonych.