Grzmią po ruchu Tuska. Bunt w Prokuraturze Generalnej
Premier powołał w czwartek Dariusza Korneluka na nowego Prokuratura Krajowego. Na ruch Donalda Tuska stanowczo zareagowali zastępcy Prokuratora Generalnego. "Próba powołania prok. Korneluka jest nieskuteczna" - piszą w opublikowanym oświadczeniu.
Premier Donald Tusk powołał w czwartek prok. Dariusza Korneluka na nowego Prokuratura Krajowego. Korneluk został wyłoniony w konkursie przez zespół Ministerstwa Sprawiedliwości. Jako PK nie jest uznawany jednak przez obecną opozycję, prezydent Duda nie zaopiniował jego kandydatury.
- Dziś jest bardzo ważny dzień dla prokuratury - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że "odbyło się to w wyniku otwartej procedury, w której mogli uczestniczyć prokuratorzy, a każdy w internecie mógł zobaczyć, jak przesłuchania poszczególnych kandydatów wyglądały".
Bodnar wyjaśnił, że prezydent nie mógł wyrazić zgody na odwołanie z funkcji Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, gdyż odsunięty z tej funkcji Barski nie mógł w ogóle "powrócić ze stanu spoczynku do czynnej służby" w roku 2022.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oświadczenie zastępców Prokuratora Generalnego
Decyzję premiera o powołaniu Dariusza Korneluka na nowego Prokuratura Krajowego skrytykowali w oświadczeniu zastępcy Prokuratora Generalnego. Jak stwierdzono, próba powołania "jest nieskuteczna, ponieważ stanowisko to jest obsadzone przez prokuratora Dariusza Barskiego".
"Nie powinna ona w ogóle mieć miejsca, wobec zabezpieczeń Trybunału Konstytucyjnego w związku ze skargą konstytucyjną Dariusza Barskiego oraz w związku ze wszczęciem postępowania przez TK z wniosku Prezydenta RP, o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym" - piszą zastępcy PG.
W oświadczeniu czytamy, że "jedyną drogą do wyjścia z kryzysu, w jakim znalazła się prokuratura, jest przywrócenie w niej stanu prawnego". Oceniono, że "obecnie znajduje się ona w chaosie, którego najbardziej drastycznym przejawem jest kwestionowanie statusu prokuratorów". "Stan ten jest skutkiem naruszenia prawa w styczniu 2024 r. przy próbie odwołania Dariusza Barskiego. Stan ten należy niezwłocznie zakończyć!" - dodano.
Podpis pod oświadczeniem złożyli zastępcy Prokuratora Generalnego: Krzysztof Sierak, Robert Hernand, Michał Ostrowski, Tomasz Janeczek i Andrzej Pozorski.
Przeczytaj również: