Trwa ładowanie...
d3eajhz
grupa
31-05-2001 11:54

Grupa Wyszehradzka: jubileusz i spotkanie w Krakowie

Uroczystym "Koncertem czterech narodów" w Teatrze Słowackiego w Krakowie rozpocznie się w czwartek wieczorem 10. spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

d3eajhz
d3eajhz

W tym roku przypada 10. rocznica ogłoszenia w Wyszehradzie koło Budapesztu "Deklaracji o współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier w dążeniu do integracji europejskiej". Premier Jerzy Buzek przekaże przewodnictwo w grupie Węgrom.

Na piątek przewidziane są rozmowy plenarne premierów, a po nich otwarcie Akademii Dziedzictwa. Premierzy będą uczestniczyć także w Forum Młodych oraz w dyskusji pod hasłem "Wobec tradycji. Współpraca międzypaństwowa a kultura narodowa w zjednoczonej Europie".

Od dwóch lat premierzy i prezydenci Grupy Wyszehradzkiej spotykają się przynajmniej dwa razy w roku, by omówić najważniejsze kwestie związane z integracja europejską. Ostatnie spotkanie odbyło się 19 stycznia 2001 r. w Pszczynie. Dotyczyło perspektyw rozszerzenia Unii Europejskiej po ustaleniach przyjętych w Nicei i sytuacji w regionie. Prezydenci "czwórki" uznali wówczas za najważniejsze działania na rzecz członkostwa w Unii. Poparli również aspiracje Słowacji do członkostwa w NATO.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalnym porozumieniem czterech państw, które zdecydowały o koordynacji polityki zagranicznej. Głównym jej celem jest współdziałanie na rzecz integracji ze strukturami europejskimi oraz ścisła współpraca gospodarcza krajów członkowskich.

Za najbardziej udaną inicjatywę Grupy uważa się współpracę w ramach porozumienia CEFTA, czyli środkowoeuropejskiej strefy wolnego handlu, która weszła w życie w 1993 r. (jask)

d3eajhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eajhz
Więcej tematów