Trwa ładowanie...
d1hmgxm

Grudzień`70: b. milicjant dotąd nie skruszał

W grudniu 1970 r. milicja źle traktowała zatrzymanych uczestników robotniczego protestu - wynika z poniedziałkowych zeznań emerytowanego milicjanta w procesie siedmiu oskarżonych o "sprawstwo kierownicze" masakry na Wybrzeżu.

d1hmgxm
d1hmgxm

Zeznając przed Sądem Okręgowym w Warszawie 72-letni dziś Tadeusz C., który w 1970 r. był pracownikiem szkoły milicji w Piasecznie, zmienił częściowo swe zeznania złożone w śledztwie w 1992 r.

Przed prokuratorem mówił on wtedy, że wobec zatrzymanych pod prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdyni stosowano siłę fizyczną i pałki. "Nie nosiło to cech znęcania, ale zależało od zachowania osoby zatrzymanej" - mówił w śledztwie C., co odczytał sąd.

Na procesie C. oświadczył zaś, że nie były to "jakieś drastyczne przypadki: zatrzymywani byli raczej popychani, szarpani". Dodał, że to nie podobało się milicjantom ściągniętym, tak jak on, na Wybrzeże z Piaseczna i po interwencji jednego z przełożonych _ "takie postępowanie zakończyło się"_.

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r., podczas tłumienia przez milicję i wojsko robotniczych protestów przeciw drastycznym podwyżkom cen, zginęły 44 osoby. W PRL nikogo nie pociągnięto za to do odpowiedzialności.

d1hmgxm

Dziś oskarżeni o "sprawstwo kierownicze" masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. są: b. wicepremier Stanisław Kociołek, b. szef MON gen. Wojciech Jaruzelski, jego zastępca gen. Tadeusz Tuczapski oraz byli dowódcy wojskowi różnych szczebli: Stanisław Kruczek, Mirosław Wiekiera, Wiesław Gop i Bolesław Fałdasz. Wszystkim grozi dożywocie. Odpowiadają z wolnej stopy. Żaden z nich nie przyznaje się do zarzucanych czynów. (mp)

d1hmgxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hmgxm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj