Groźna bakteria w klinice w Gdańsku. Pięciu zarażonych
Śmiercionośną i odporną na antybiotyki bakterię zwaną New Delhi wykryto u pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dyrekcja placówki potwierdza, że zakażonych zostało pięć osób.
26.07.2018 | aktual.: 25.03.2022 12:44
Pacjenci zarażenie Klebsiella pneumoniae leżeli na różnych oddziałach. - Zostali natychmiast odizolowani - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.
Po wykryciu bakterii szpital wstrzymał planowe przyjęcia.
Pomorski sanepid wyjaśnia, że nie ma więcej zgłoszeń ze swojego terenu.
Wcześniej Łódź
Kilka dni temu Klebsiella pneumoniae wykryto u pacjentki w wojewódzkim szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Tam także lekarze natychmiast zdecydowali o odizolowaniu zarażonej. Dyrekcja szpitala wprowadziła ograniczenia w odwiedzinach chorych z oddziału.
Bakterie Klebsiella pneumoniae typu NDM, potocznie nazywane są New Delhi, bo pierwszy przypadek zarażenia wykryto 10 lat temu właśnie w tym mieście. To z Indii szczepy zostały rozniesione po Europie i świecie. W Polsce drobnoustroje obecne są od kilku lat.
Tysiące zarażonych
Szczepy New Delhi są lekooporne, bo produkują enzym rozkładający antybiotyki. Klebsiella pneumoniae mogą doprowadzić do śmierci w zaledwie kilka godzin. Mogą wywołać gwałtownie przebiegające zapalenie płuc, opon mózgowych albo sepsę. Najgroźniejsze są dla dzieci i osób z obniżoną odpornością.
Bakterie łatwo przenoszą się między ludźmi, zwłaszcza w warunkach szpitalnych, gdzie odnotowywana jest większości zakażeń. W ubiegłym roku i w szpitalach m.in. w Białymstoku, Poznaniu i Warszawie wybuchła epidemia, a zarażonych było ponad 2 tys. osób.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl