Trwa ładowanie...
d2sok2b

Groził śmiercią Gronkiewicz-Waltz. Zapadł wyrok

Na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata skazał Sąd Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej mieszkańca tego miasta. Tadeusz W. w 2018 roku groził śmiercią ówczesnej prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz na portalu społecznościowym. Wyrok nie jest prawomocny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy.
Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy. (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d2sok2b

Meżczyzna przyznał się do winy. Przeprosił także za swoje zachowanie i dobrowolnie poddał się karze.

Przypomnijmy: w listopadzie ubiegłego roku 62-letni Tadeusz W. został zatrzymany przez policję. Na popularnym portalu społecznościowym zamieścił groźby pozbawienia życia Hanny Gronkiewicz-Waltz po tym, jak ówczesna prezydent Warszawy podjęła decyzję o odwołaniu Marszu Niepodległości.

Tadeusz W. został oskarżony o wywieranie wpływu na czynności urzędowe prezydent Warszawy poprzez groźby, a także znieważenie jej wulgaryzmem. Jeden z zarzutów dotyczył również publicznego nawoływania do popełnienia występku pozbawienia wolności dziennikarzy określonych mediów. Postępowanie w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

d2sok2b

Wyrok zapadł w tym tygodniu, jest nieprawomocny. Mężczyzna został skazany na rok pozbawiania wolności w zawieszeniu na dwa lata. Sąd orzekł także dozór kuratora przez ten czas. Dokonano konfiskaty telefonu, z którego W. dokonywał internetowych wpisów. Mężczyzna będzie musiał także zapłacić ok. 1,2 tys. zł na rzecz oskarżycielki posiłkowej w związku z jej wydatkami poniesionymi na pełnomocnika.

Zobacz też: Gronkiewicz rozmawiała z Brudzińskim. Chodziło o przyznanie ochrony

Czyny o wysokiej społecznej szkodliwości

Sąd w uzasadnieniu wyroku podkreślił: - W Polsce istnieje wolność dotycząca głoszenia poglądów politycznych, społecznych, religii, wyznania, natomiast nie ma czegoś takiego w Polsce jak absolutna wolność słowa. Prawo do wyrażania swoich poglądów, opinii, jest zawsze ograniczone prawami przysługującymi innym osobom. Zawsze ochronie podlega czyjeś dobre imię, cześć, ale także bezpieczeństwo, rozumiane jako wolność od strachu, powodowanego przez osoby, które swoimi słowami grożą innym zrobieniem krzywdy.

d2sok2b

Sąd dokonał także zmiany w opisie drugiego czynu z aktu oskarżenia. Podał konkretnie redakcje, których dziennikarzy dotyczyły wpisy oskarżonego. To TVN, Polsat i Gazeta Wyborcza. Sąd zaznaczył, że W. nie musi słuchać czy czytać tych dziennikarzy, z których poglądami się nie zgadza.

W ocenie sądu czyny, jakich dopuścił się Tadeusz W., to przestępstwa o wysokiej społecznej szkodliwości. - Należy pamiętać, że słowa mogą ranić tak samo, jak jakieś niebezpiecznie narzędzie - podkreślił sąd.

Źródło: polsatnews.pl

Zobacz też: Groził, że zabije Hannę Gronkiewicz - Waltz. Teraz stanie przed sądem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2sok2b

Podziel się opinią

Share

d2sok2b

d2sok2b
Więcej tematów