Grozi nam susza. Ostrzeżenia hydrologiczne nie pozostawiają złudzeń

Instytut Meteorologii i Gospodarki WOdnej po raz kolejny wydał ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące suszy.

Grozi nam susza. Ostrzeżenia hydrologiczne nie pozostawiają złudzeń
Źródło zdjęć: © pixabay
Anna Piątkowska-Borek

05.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:30

Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne IMGW. Gdzie jest susza?

IMGW informuje, że dla na kilku obszarach w Polsce trwa susza hydrologiczna. Dotyczy ona zwłasza rejonów zachodnich, tj. województwo wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, ale występuje także w łódzkim. Dla tych wszystkich terenów do odwołania obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne.

Obecnie niżówka hydrologiczna tj. spadek przepływu wody w rzekach poniżej średniego niskiego przepływu (SNQ) występuje na ponad 29 stacjach wodowskazowych. W weekend są/będą niewielkie, więc nie wpłyną na poprawę sytuacji pod względem suszy. Można się spodziewać, że na zachodzie kraju będzie się ona pogłębiać.

Susza to naturalne zagrożenie wywołane niedoborem opadów oraz innymi sprzyjającymi zjawiskami (np. wyższe temperatury i ciśnienie atmosferyczne, brak śniegu w zimie, wiatry). oznacza mniejszą dostępność wody.

Jest kilka etapów rozwoju suszy

  • susza meteorologiczna - spada dopływ wilgoci do danego obszaru, zmniejsza się wilgotność powietrza, temperatury są wysokie, wiatry wieją z dużą prędkością, a opady nie występują lub występują w małym zakresie,
  • susza glebowa - niedobór wody glebowej dla roślin,
  • susza hydrologiczna - przepływy w rzekach spadają poniżej przepływu średniego, a w przypadku przedłużającej się suszy meteorologicznej mamy do czynienia ze znacznym obniżeniem poziomu zalegania wód podziemnych.

IMGW podaje najważniejsze informacje na temat suszy:

  • susza to zjawisko, które wolno się rozwija, w związku z tym trudno uchwycić początek oraz koniec;
  • duża rozpiętość czasu trwania suszy, od miesięcy do kilku lat powoduje, że zjawisko przebiega z różnym natężeniem;
  • zasięg przestrzenny suszy jest zazwyczaj dużo większy niż np. powodzi, co skutkuje trudnościami w jej ocenie ze względu na zróżnicowanie obszaru, który obejmuje;
  • susza ma tendencję do przedłużania się, w związku z tym epicentrum suszy moze zmieniać się w czasie, co powoduje trudności w ocenie jej intensywności i surowości;
  • duży zasięg przestrzenny oraz długi czas trwania suszy powodują, że jej wpływ na różne dziedziny sumuje się, przez co kumulują się również jej skutki. Dotyczy to przypadku, gdy zjawisko przedłuża się, np. z sezonu i trwa do następnego roku.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)