Nowa prognoza na niedzielę. Wiemy, gdzie będzie najbardziej lało
Weekend nie zapowiada się optymistycznie, zwłaszcza dla mieszkańców południowej części kraju. Nad Polską zalega bardzo wilgotna masa polarnego powietrza. Na 47 stacjach hydrologicznych przekroczony został stan alarmowy, a w Jarnołtówku pobito rekord z 1997 roku. Na niedzielę prognozowane są kolejne opady.
Polska znajduje się pod wpływem niżu genueńskiego, który w sobotę (14 września) będzie przemieszczał się znad Bałkanów nad południowo-wschodnią część kraju i Ukrainę.
W związku z intensywnymi opadami deszczu w południowych regionach Polski wiele miejsc jest zalanych. Na pierwszej linii zagrożenia powodziami są województwa opolskie i dolnośląskie. Zła sytuacja jest także na Śląsku.
Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki ulew? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl.
Prognoza pogody na niedzielę
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, jak sytuacja pogodowa będzie kształtować się w niedzielę. W województwach zachodniopomorskim i pomorskim zachmurzenie będzie duże i całkowite. Wystąpią opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 12 do 16 stopni Celsjusza, a temperatura maksymalna - od 15 do 18 stopni Celsjusza w Gdańsku i Szczecinie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem okresami silny i w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych.
W województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim zachmurzenie będzie duże. Okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 15 do 17 stopni Celsjusza, a temperatura maksymalna od 20 stopni na zachodzie do 24 stopni Celsjusza na wschodzie (Suwałki). Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, z kierunków wschodnich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ulewy paraliżują Słowenię. Potężny żywioł zbliża się do Polski
W województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim również zapowiada się sporo chmur. Wystąpią opady deszczu, głównie na południu regionu o umiarkowanym, a okresami silnym natężeniu. Suma opadów wyniesie do 20 mm. Temperatura minimalna osiągnie od 12 do 16 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna wyniesie natomiast od 15 do 17 stopni (Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra), a na krańcach wschodnich regionu do 20 stopni Celsjusza (Toruń, Bydgoszcz). Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, północny.
W województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami prognozowane są przelotne opady deszczu, chwilami na zachodzie i południu o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Suma opadów - do 15 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 11 stopni Celsjusza na południowym wschodzie do 17 stopni na północy. Temperatura maksymalna od 19 do 22 stopni Celsjusza. W Warszawie będzie 21 stopni Celsjusza, w Lublinie i w Łodzi - 20 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, z kierunków wschodnich.
W województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim na niedzielę prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite. Nadal należy spodziewać się opadów deszczu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu, a na Dolnym Śląsku o natężeniu przejściowo nawalnym. Temperatura minimalna wyniesie od 10 do 14 stopni Celsjusza, a temperatura maksymalna od 13 stopni na południowym zachodzie do 19 stopni Celsjusza na północnym wschodzie. We Wrocławiu i Legnicy będzie 14 stopni, w Jeleniej Górze - 12 stopni, w Opolu i Katowicach -18 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, a w rejonach podgórskich do około 70 km/h, północno-zachodni i północny.
Największe sumy opadów prognozowane są na Dolnym Śląsku, zwłaszcza w Sudetach - do 70 mm. W województwie opolskim - do 30 mm, a w śląskim - do 20 mm.
W województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim zachmurzenie będzie duże. Wystąpią też opady deszczu o natężeniu przeważnie umiarkowanym, a miejscami silnym. Suma opadów wyniesie do 25 mm. Temperatura minimalna osiągnie od 10 do 12 stopni Celsjusza, w rejonach podgórskich od 7 do 10 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna wyniesie natomiast od 16 do 18 stopni Celsjusza w Krakowie, Kielcach i Rzeszowie. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty.
Przekroczone stany alarmowe
Jak poinformował IMGW, obecnie stan alarmowy przekroczony jest na 47 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy - na 32. W Prudniku na rzece Prudnik (woj. opolskie) stan alarmowy przekroczony jest o 201 cm.
Minionej doby na stacji Jarnołtówek (woj. opolskie) dobowa suma opadu wyniosła 161,5 mm. "To 30 mm więcej niż dotychczasowy rekord dobowej sumy opadu z 1997 roku" - czytamy w poprzednim komunikacie IMGW.
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Jarnołtówka zaapelowali na Facebooku, by mieszkający w Jarnołtówku nad Złotym Potokiem byli przygotowani do ewakuacji.
W gminie Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie) wezbranie rzeki Biała Lądecka osiągnęło poziom 190 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 70 cm.
Alarmujące prognozy. 150 litrów na metr kwadratowy
IMGW prognozuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli sumę opadów sięgającą 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie.
W tych województwach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej.
Czytaj również: Czeska gmina na granicy z Polską odcięta od świata
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Źródło: IMGW, PAP