PolskaGronkiewicz-Waltz twardo mówi "nie". Politycy PO są innego zdania

Gronkiewicz-Waltz twardo mówi "nie". Politycy PO są innego zdania

Prezydent stolicy nie zamierza się stawić przed komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Politycy PO podkreślają, że ktoś z ratusza musi się pojawić przed komisją. Czy prezydent zapłaci politycznie za swoją decyzję?

Gronkiewicz-Waltz twardo mówi "nie". Politycy PO są innego zdania
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Kmiecinski
Adam Przegaliński

Sprawa reprywatyzacji obciąża całą partię? Prezydent milczała podczas Rady Krajowej PO

Hanna Gronkiewicz-Waltz za podwójną odmowę stawienia się przed komisją ma zapłacić 6 tysięcy złotych kary. TVN24 pyta, czy prezydent stolicy zapłaci także politycznie. W Platformie Obywatelskiej coraz głośniej mówi się o tym, że sprawa obciąża nie tylko wiceprzewodniczącą osobiście, ale całą partię. Prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca Platformy, pozostaje wciąż w pierwszym partyjnym rzędzie, ale tym razem nie zabrała głosu podczas Rady Krajowej PO. Z sali Hanna Gronkiewicz-Waltz wyszła tylnym wyjściem, jeszcze przed zakończeniem wystąpień.

Schetyna: namawiam panią prezydent. Siemoniak: trzeba naprawić błąd

- Nie ma konfliktu, rozmawialiśmy przed radą, w czasie, który poprzedzał to zgromadzenie, nie było i nie ma problemu - mówi Sławomir Neumann, szef klubu Platformy o komisji weryfikacyjnej i niezmiennym stanowisku Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Ktoś musi reprezentować ratusz i namawiam panią prezydent do wyznaczenia takiej osoby już na kolejne posiedzenie - twierdzi Grzegorz Schetyna. Sama Gronkiewicz-Waltz kwestionuje legalność komisji i jej uprawnienia do cofania decyzji administracyjnych. Zarzuca także komisji jej upolitycznienie. - To bolszewicka komisja, nadal tak twierdzę - mówi wprost prezydent Warszawy.

- Kiedy byli urzędnicy ratusza są autorytetami dla posłów PiS, to widać wyraźnie, że brakuje tego drugiego głosu - mówił Jan Grabiec z PO. - Nie ma przedstawiciela ratusza i myślę, że ten brak opinia publiczna dostrzegła. Warto ten błąd naprawić - powiedział w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Opozycja uważa, że reprywatyzacja może mieć duży wpływ na przyszłość samorządu warszawskiego. - PO wie, że kwestia reprywatyzacji w Warszawie może zadecydować zarówno o przyszłych losach partii, jak i samorządu warszawskiego - mówi Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Zdaniem Adama Bielana z PiS, "chyba nikt nie ma wątpliwości, że Hanna Gronkiewicz-Waltz ponosi odpowiedzialność przynajmniej polityczną, a być może też prawną, za kradzież kamienic i nieruchomości w Warszawie".

Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 uważa, że prezydent Warszawy, odmawiając przyjścia przed komisję, stawia się ponad prawem, a Marek Jakubiak z tego samego ugrupowania wzywał w "Kawie na Ławę" Hannę Gronkiewicz-Waltz do dymisji. - Nie przynosi pani chluby ani zaszczytu temu miastu - uważa poseł.

Prezydent stolicy 30 czerwca na Twitterze wyraziła radość, że Naczelny Sąd Administracyjny przyjął wniosek o spór kompetencyjny ratusza z komisją weryfikacyjną ws. reprywatyzacji. Marcin Bajko, były szef Biura Gospodarki Nieruchomościami, zwolniony z ratusza w sierpniu 2016 r. stwierdził przed komisją weryfikacyjną, że prezydent Warszawy podpisała dokument ws. szkoły na ul. Twardej i powiedziała, że "nie potrzeba szkół w Śródmieściu i można oddać działkę na Twardej Maciejowi M.".

Gronkiewicz-Waltz: przekazujemy wszystkie informacje

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że nieruchomość przy ul. Twardej 8 i 10, którą zajmuje się komisja, jest własnością miasta st. Warszawy, natomiast siedziba gimnazjum nr 42 została przeniesiona na ulicę Żywnego. Polityk PO zaznaczyła, że miasto korzysta od września z zapisów tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej i nowe przepisy umożliwiają ochronę szkół, żłobków, przedszkoli, terenów zieleni.

Gronkiewicz-Waltz dodała, że za wejściem w życie tej ustawy nie głosowali politycy PiS w tym szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prezydent stolicy zaznaczyła, że to ona wraz z zespołem przygotowała projekt tej ustawy.

Polityk PO zaprzeczyła, jakoby ona i podlegli jej urzędnicy odmawiali współpracy ze służbami, które mają wyjaśnić wątpliwości związane z reprywatyzacją w Warszawie. - Przekazujemy wszystkie niezbędne informacje. Sami zgłaszamy do prokuratury sprawy, które – naszym zdaniem – należy dokładniej zbadać. Dziś obecna prokuratura tylko w tym roku umorzyła już ponad 20 postępowań związanych z postępowaniami zwrotowymi. Umorzyła, nie znajdując żadnych nieprawidłowości. I o ile każde wszczęcie postępowania odbywało się w błysku fleszy, to o umorzeniach niewiele słyszeliśmy. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, złożę zeznania przed każdym konstytucyjnym organem - sędzią czy prokuratorem, pod rygorem odpowiedzialności karnej. Nie mam nic do ukrycia. To mi najbardziej zależy na wyjaśnieniu wszystkich kwestii związanych z reprywatyzacją w Warszawie, bo jeśli w jakimś przypadku doszło do nadużycia, to straciło na tym miasto stołeczne Warszawa – tłumaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (565)