Trwa ładowanie...
d8u5jb5

Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020

Kandydaturę 17-latki zgłosili szwedzcy parlamentarzyści. - Ciężko pracowała na to, żeby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys klimatyczny - argumentują posłowie. Kandydatura nastolatki była również rozważana w poprzednim roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020
Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020 (Getty Images, Fot: Ronald Patrick)
d8u5jb5

Dwóch szwedzkich posłów zgłosiło Gretę Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla 2020. - Ciężko pracowała na to, żeby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys polityczny. Działanie na rzecz redukcji ograniczenia naszych emisji i przestrzegania Porozumienia Paryskiego jest również działaniem na rzecz pokoju - argumentowali Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy.

Umowa klimatyczna z Paryża z 2015 r. zakłada, że kraje podejmą działania na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do nie mniej niż 2 stopni Celsjusza w porównaniu do epoki przedindustrialnej. Wymaga to zredukowania globalnej emisji gazów cieplarnianych. Dokument ratyfikowało 147 państw. Regulacje zastępują porozumienie z Kioto z 1997 r.

Przeczytaj: Górnik, który wpuścił Gretę Thunberg do kopalni jest hejtowany. "Won z kraju! Zdrajco"

d8u5jb5

Kandydatów można było zgłaszać do 1 lutego. Nominacje pozostają tajne, ale zazwyczaj ogłaszają je osoby, które dokonują zgłoszenia. Greta Thunberg była również nominowana w 2019 roku. Poprzednio jej kandydaturę zgłosili norwescy politycy. W 2019 znalazła się w gronie czterech osób, które zostały uhonorowane nagrodą Right Livelihood Award, potocznie zwaną alternatywnym Noblem.

17-latka zasłynęła w 2018, kiedy nie poszła do szkoły i zdecydowała się na strajk przed szwedzkim parlamentem w obronie klimatu. Potem kontynuowała swoją pikietę w każdy piątek miesiąca. To dało początek szkolnej inicjatywie zwanej Piątkami dla Przyszłości. Thunberg jest również inicjatorką globalnego ruchu "Młodzież dla klimatu".

Przeczytaj również: Greta Thunberg w Polsce. Ekipa filmowa przy Elektrowni Bełchatów

Zobacz też: Polexit po brexicie? Małgorzata Kidawa-Błońska: powinniśmy brać to na poważnie

Źródło: jensholm.se

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8u5jb5

Podziel się opinią

Share
d8u5jb5
d8u5jb5
Więcej tematów