Trwa ładowanie...
d45e4z3

Grecja: protest przeciwko wizycie papieża

Jan Paweł II (AFP)
Ponad 2 tys. greckich zakonników i zagorzałych wyznawców prawosławia protestowało w poniedziałek w Atenach przeciwko pierwszej od niemal 13 wieków wizycie papieża w Grecji. Protestujący wykrzykiwali słowa potępienia pod adresem papieża i jego Kościoła.

d45e4z3
d45e4z3

Zaplanowana na piątek - 4 maja - wizyta zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego podzieliła greckie duchowieństwo prawosławne; gdy część przyjęła to jako znak pojednania między katolicyzmem a prawosławiem, wielu popów nakazało zamknięcie swoich kościołów i wywieszenie na nich czarnych flag na znak żałoby.

Poniedziałkowa demonstracja i marsz pod parlament to jeden serii protestów przeciwko przyjazdowi Jana Pawła II, który pielgrzymuje śladami świętego Pawła Apostoła.

Zwierzchnik greckiego prawosławia arcybiskup Christodulos wzywa wiernych do spokoju, zaś rząd zmobilizował siły policyjne do ochrony dostojnego gościa.

Przekonanie, że papieska pielgrzymka, która obejmuje także Syrię i Maltę, będzie sprzyjać dialogowi i większemu zrozumieniu między dwoma Kościołami, wyraża Watykan.

Papież przebywał już z wizytą w Rumunii, gdzie dominującą religią jest prawosławie, a także w Gruzji z jej narodowym Kościołem prawosławnym. W czerwcu ma pojechać na Ukrainę. (aso)

d45e4z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45e4z3
Więcej tematów