Trwa ładowanie...

Idą jak taran. Przechodzą do działań ofensywnych

Wojna w Ukrainie. Poniedziałek to 467. dzień rosyjskiej inwazji. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała, że ukraińskie wojsko prowadzi ofensywne działania na wschodnim froncie. Mowa o odcinku Orichowo-Wasyliwka i Paraskowijiwka pod Bachmutem. Polityk dodała, że Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się naprzód o kilkaset metrów. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Przechodzą o ofensywy. Wskazano kluczowy regionPrzechodzą o ofensywy. Wskazano kluczowy regionŹródło: EAST_NEWS, fot: LIBKOS
d1urclp
d1urclp
  • Wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w kierunku miejscowości Iwaniwske pod Bachmutem oraz pod Marjinką, w innym rejonie obwodu donieckiego - poinformował w poniedziałek sztab generalny armii ukraińskiej w porannym komunikacie o sytuacji na froncie.
  • Rosjanie poruszeni po poniedziałkowym "orędziu" Władimira Putina. Rosyjski dyktator rzekomo ogłosił w nim powszechną mobilizację i stan wojenny w trzech obwodach (biełgorodzkim, briańskim i kurskim). Okazało się, że to atak hakerski.
Trwa łączenie
21:56, 05.06.2023

- Widzimy, jak histerycznie Rosja odbiera nasz jakikolwiek krok tam, wszystkie nasze zajęte pozycje. Wróg wie, że Ukraina zwycięży. Widzą to. Odczuwają to dzięki waszym uderzeniom, w tym w obwodzie donieckim" - zwrócił się do wojskowych. 


Przypomnijmy, że wcześniej w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że ukraińskie wojsko prowadzi ofensywne działania na wschodnim froncie. Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się naprzód o kilkaset metrów pod Bachmutem - przekazała. 

21:52, 05.06.2023

Rosja histerycznie reaguje na każdy krok ukraińskich sił zbrojnych, które odnoszą sukcesy na odcinku bachmuckim w Donbasie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Na opublikowanym wieczorem nagraniu Zełenski podziękował wszystkim ukraińskim obrońcom, "którzy dali tego dnia takie wiadomości, jakich oczekujemy". Pogratulował im wyników na odcinku bachmuckim.

21:41, 05.06.2023

Aleksander Łukaszenka zaczął dzielić terytorium Rosji? Dyktator niespodziewanie wyznał, że chciałby, aby obwód kaliningradzki (teraz w Polsce nazywany królewiecki) był bliżej Białorusi.  - Zawsze nazywałem go moim - ujawnił samozwańczy prezydent.

21:35, 05.06.2023

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek wieczorem, że przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji do 15 września.

21:24, 05.06.2023

Jak przypomina "FT" NATO zadeklarowało na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku, że Ukraina i Gruzja zostaną członkami, ale przez następne lata to się nie stało, a wynikająca z tego dwuznaczność zarówno stworzyła pretekst dla Władimira Putina do inwazji na Ukrainę w zeszłym roku, bo twierdził, że reaguje na ekspansję wrogiego sojuszu, jak i błędnie przekonała go, że napotka niewielki sprzeciw Zachodu.


Gazeta przyznaje, że natychmiastowe wejście Ukrainy do NATO, gdy wciąż jest ona w stanie wojny z Rosją, jest nierealne, więc idealnie byłoby, gdyby szczyt w Wilnie ustalił konkretny harmonogram lub "plan działania na rzecz członkostwa", prowadzący do przystąpienia po zakończeniu konfliktu. A przynajmniej NATO powinno zademonstrować przekonanie i zaangażowanie, że miejsce Ukrainy jest w sojuszu i jednoznacznie skierować ją na ścieżkę przygotowań do akcesji.

21:16, 05.06.2023

Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny - przekazał w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik "Financial Times".

21:08, 05.06.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow przyznał, że lokalne władze straciły kontrolę nad wsią Nowa Tawołżanka w rejonie szebekinskim - podał serwis Kanał24. 

20:58, 05.06.2023

ONZ: 8 983 potwierdzonych ofiar śmiertelnych cywilów w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

20:46, 05.06.2023

Rosyjska strona prowadzi przeciwko rosyjskim ochotnikom, deklarującym walkę po stronie Ukrainy, ataki z użyciem artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, trafiając w swoje obiekty infrastruktury i domy mieszkańców - dodał przedstawiciel HUR, cytowany przez agencję Ukrinform.


Według HUR w obwodzie biełgorodzkim trwają intensywne działania bojowe i "wewnętrzne masowe zamieszki".


"Naprawdę część obywateli Federacji Rosyjskiej, miejscowych mieszkańców, z bronią w ręku powstała przeciwko dyktaturze reżimu Putina i wewnętrznej okupacji własnego kraju" - twierdzi Jusow. Dodał, że w obwodzie jest też "obrona terytorialna", która przeciwstawia się ochotnikom.

20:35, 05.06.2023

W obwodzie biełgorodzkim w Rosji trwają intensywne walki; Moskwa wykorzystuje przeciwko rosyjskim ochotnikom siły FSB, Gwardii Narodowej i regularne wojsko - powiedział w poniedziałek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).


20:25, 05.06.2023

Rośnie napięcie między szefem wagnerowców Jewgienijem Prigożynem a rosyjską władzą. Oberwało się Siergiejowi Szojgu i Walerijowi Gierasimowi. "Kucharz Putina" wezwał ich nawet na front.

20:17, 05.06.2023

Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi, składa wizytę na Ukrainie w poniedziałek i wtorek.


W komunikacie przekazanym dziennikarzom Stolica Apostolska podała, że głównym celem tej inicjatywy jest "wysłuchanie w pogłębiony sposób władz ukraińskich w sprawie możliwych dróg do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju i wsparcie gestów człowieczeństwa, które przyczynią się do złagodzenia napięć".

20:07, 05.06.2023

Wysłannik papieża Franciszka, kardynał Matteo Zuppi, udał się w poniedziałek do Buczy koło Kijowa, która jest symbolem rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie w czasie inwazji trwającej od 24 lutego 2022 roku.


Kardynałowi towarzyszyli przedstawiciele miejscowych władz, w tym gubernator obwodu kijowskiego Rusłan Krawczenko.


Szef władz obwodowych podkreślił, że włoski hierarcha na własne oczy zobaczył, jak wysoką cenę Ukraińcy płacą za wolność i pokój na świecie. Delegacja podczas wizyty w Buczy była przy cerkwi, obok której podczas okupacji zakopano ciała 119 cywilów. 


19:57, 05.06.2023

Ukraina może liczyć na wsparcie Wielkiej Brytanii zarówno na polu bitwy, jak i podczas odbudowy - powiedział w poniedziałek brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly podczas swojej drugiej wizyty w Kijowie.


Jak zwrócono uwagę w komunikacie wydanym przez jego resort, wizyta odbywa się w czasie, gdy Wielka Brytania szykuje się do zorganizowania w Londynie w dniach 21-22 czerwca konferencji na temat odbudowy Ukrainy, w której wezmą udział światowi przywódcy, szefowie firm, organizacje pozarządowe i ukraiński rząd, aby omówić sposoby odbudowy i wzmocnienia perspektyw gospodarczych kraju.

19:49, 05.06.2023

Władimir Sołowjow w swoim najnowszym programie groził NATO, nazywając je "uniwersalnym złem", opisał Jensa Stoltenberga jako "głupiego norweskiego śledzia". 

19:39, 05.06.2023


Wizyta w Ukrainie przedstawicieli Watykanu pokazuje, kto jest ofiarą, a kto agresorem - ocenił w poniedziałek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka po spotkaniu z wysłannikiem papieża Franciszka, kardynałem Matteo Zuppim.


Rzecznik napisał w mediach społecznościowych, że podczas spotkania z wysłannikiem papieża zwrócił uwagę na to, że Ukraina powinna wyzwolić całe swoje terytorium, bo jest to "jedyny mechanizm obrony dzieci".

19:31, 05.06.2023
19:22, 05.06.2023

Pierwsze grupy ukraińskich pilotów już wyruszyły do Wielkiej Brytanii, gdzie będą przechodzić szkolenie na samolotach myśliwskich - poinformował w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu w Kijowie z szefem brytyjskiego MSZ Jamesem Cleverlym.

19:10, 05.06.2023

Kolejny pożar  w Rosji. 

18:58, 05.06.2023

Sądzony wcześniej najemnik z Grupy Wagnera wrócił z wojny, zabił mieszkańca swojej wioski, ale dla miejscowych władz jest nadal bohaterem - przekazał portal białoruskiego kanału opozycyjnego Nexta.


23-letni Nikita ze wsi Murzakowo w Czuwaszji (europejska część Rosji) był skazany na 4,5 roku więzienia za połamanie żeber starszemu mieszkańcowi wioski, kradzież i pobicie kobiety. Wcześniej, jako nieletni, odbył wyrok za gwałt - pisze Nexta.


Podczas trwającej od lutego 2023 roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę został zwerbowany przez założoną przez oligarchę Jewgienija Prigożyna firmę najemniczą, nazywaną Grupą Wagnera. Formacja ta znana jest z tego, że werbowała w rosyjskich zakładach karnych ochotników na wojnę; chętnym anulowano wyroki. 

18:47, 05.06.2023

Amerykański resort finansów ogłosił w poniedziałek sankcje przeciwko siedmiu obywatelom Rosji, którzy brali udział w kampanii rosyjskiego wywiadu mającej na celu zdestabilizowanie sytuacji w Mołdawii. Grupa miała również być aktywna w podobnych operacjach przeciwko Ukrainie, państwom bałkańskim, UE i USA.

18:37, 05.06.2023

Na niektórych odcinkach ukraińskie wojska przechodzą do działań ofensywnych - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Oceniła, że Rosja chce odwrócić uwagę opinii publicznej od porażki na kierunku bachmuckim, dlatego rozpowszechnia informacje o ukraińskiej kontrofensywie.


"Co się dzieje aktualnie? Kontynuujemy obronę, którą rozpoczęliśmy 24 lutego 2022 roku. Obronna operacja mieści w sobie wszystko, w tym też działania kontrofensywne. Dlatego na niektórych odcinkach przechodzimy do działań ofensywnych" - napisała wiceminister na Telegramie.

18:28, 05.06.2023

Amerykańska telewizja CNN ujawniła, że Ukraina rozwinęła w Rosji sieć swoich agentów i zwolenników, którzy pracują nad aktami sabotażu. Stacja dodała, że istniejące szlaki przemytu mogą być używane do zaopatrywania tych grup w drony lub elementy do ich złożenia.

18:20, 05.06.2023

Aby przyspieszyć transport do Ukrainy oleju napędowego produkowanego przez spółkę Orlen Lietuva będzie on dostarczany cysternami samochodowymi. Taki sposób transportowania został wybrany ze względu na różne szerokości torów kolejowych na Litwie, w Polsce i w Ukrainie oraz wysokie obłożenie łańcucha logistycznego.

18:12, 05.06.2023
18:04, 05.06.2023

Oddziały zgrupowania wojsk ukraińskich Chortyca prowadzą działania ofensywne przeciwko wojskom rosyjskim na wschodnim froncie - napisała Malar w komunikatorze Telegram. Mimo silnego oporu i prób utrzymania przez przeciwnika zajętych pozycji nasze jednostki podczas prowadzonych działań bojowych przesunęły się naprzód na kilku odcinkach - dodała.


Na odcinku Orichowo-Wasyliwka i Paraskowijiwka pod Bachmutem wojska ukraińskie posunęły się naprzód na odległość od 200 do 1600 metrów, a na kierunku Iwaniwske-Kliszczijiwka - od 100 do 700 metrów. 

17:57, 05.06.2023

Ukraińskie wojsko prowadzi ofensywne działania na wschodnim froncie; Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się naprzód o kilkaset metrów - przekazała wiceminister obrony tego kraju Hanna Malar.

Źródło: pravda.com.ua, 24.tv.ua, unian.ua, ukrinform.ua, PAP, CNN, reuters.com, tass.ru, ria.ru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1urclp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1urclp
Więcej tematów