Trwa ładowanie...
d1gsyh5

Gmina Ostrowice do likwidacji? Za długi może zniknąć z mapy

Władze gminy Ostrowice (woj. zachodniopomorskie) mają poważne kłopoty. Zaciągały kredyty, których nie udało się spłacać w terminie. Wójt jeszcze wierzy w możliwość poprawy finansów, ale wojewoda zachodniopomorski już wystąpił o likwidację gminy.

Share
d1gsyh5

Gmina Ostrowice może być pierwszą w Polsce, której tereny zostaną włączone do innej z powodu kłopotów finansowych. Obecny dług wynosi 33 mln zł. To dokładnie trzy razy więcej niż jej roczny budżet.

Wójt Wacław Micewski próbował ratować gminę przy pomocy emisji obligacji, kolejnych kredytów komercyjnych, wyprzedaży długów, a także sprzedaży wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni.

d1gsyh5

Rok temu opracowano program naprawczy, ale ministerstwo finansów nie zgodziło się na dofinansowanie gminy.

Micewski wierzy jeszcze, że zła karta może się odwrócić. Twierdzi, że inwestycjami zainteresowani są przedsiębiorcy z branży odnawialnych źródeł energii. Szansy na poprawę nie widzi jednak wojewoda zachodniopomorski. Wystosował już dwa wnioski, a kolejny jest w przygotowaniu, do ministerstwa administracji o wszczęcie procedury likwidacyjnej.

Po likwidacji gmina Ostrowice mogłaby zostać włączona w granice Drawska Pomorskiego. Jego burmistrz nie jest zachwycony taką perspektywą. - To podrzucanie na siłę kukułczego jaja - powiedział w rozmowie z TVP Info.

d1gsyh5

Podziel się opinią

Share
d1gsyh5
d1gsyh5
Więcej tematów