Trwa ładowanie...
ycipk-271t7f

Głosowanie ws. KRS. Kulisy awantury w Sejmie. Nocna narada w PiS, marszałek Elżbieta Witek pod ostrzałem

Sejm. Marszałek Elżbieta Witek anulowała głosowanie ws. kandydatur do Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Opozycja grzmi o największym skandalu w polskim parlamencie od lat. Politycy PiS studzą emocje. Ale w szeregach partii rządzącej nie ma przekonania, że wszystko przebiegło zgodnie z planem. Klub PiS wnioskuje do marszałek Witek o informację ws. zakupu nowego sprzętu do głosowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Politycy PiS próbują bagatelizować zamieszanie w Sejmie.
Politycy PiS próbują bagatelizować zamieszanie w Sejmie. (PAP, Fot: PAP)
ycipk-271t7f

Niektórzy wychodzili z Sejmu dopiero nad ranem. Nie mówili sobie "dobranoc", ale "dzień dobry". Pot i wypieki na twarzach, nieświeże ubrania. Posłowie spali po 2-3 godziny.

Opozycja bez przygotowania organizowała briefingi prasowe po godz. 1. w nocy, a najważniejsi politycy PiS w tym samym czasie obradowali w sejmowych kuluarach z marszałek Sejmu na temat burzliwych wydarzeń ostatnich godzin.

CZYTAJ TEŻ: KO zapowiada wniosek o odwołanie Elżbiety Witek i składa zawiadomienie do prokuratury

ycipk-271t7f

CZYTAJ TEŻ: Posłanka do marszałek: "trzeba anulować, bo my przegramy". Lewica już zapowiada donos do prokuratury

Marszałek Sejmu i Borys Budka. East News
Podziel się

Sejm i KRS. "Nasi nie ogarnęli"

Przebiegające w atmosferze skandalu głosowania w nocy z czwartku na piątek zakończyły się "aferą" z anulowaniem głosowania przez marszałek ws. kandydatur do KRS. Wedle opozycji Elżbieta Witek zrobiła to nielegalnie. Powód? Część posłów PiS – w tym Jarosław Kaczyński – miała problemy z maszynkami do głosowania. Parlamentarzyści mylili przyciski, niektórym politykom opozycji także nie działały karty niezbędne do oddania głosu. I w konsekwencji – zdaniem PO – partia rządząca głosowanie przegrała.

ycipk-271t7f

Jak było naprawdę? Tego nie wiemy, bo marszałek wyników głosowania, które anulowano, nie przedstawiła. A – zdaniem opozycji – jest do tego formalnie zobligowana. Dlatego Platforma Obywatelska wespół z Lewicą mówi o celowym "fałszerstwie" wyników głosowania przez Elżbietę Witek.

Polityk PiS tłumaczy: – Tu nie ma żadnego drugiego dna. Po raz pierwszy w głosowaniu używano białego przycisku. Działał tylko ten jeden, przyciski "przeciw" i "za" były wyłączone. Posłowie, również nasi, nie ogarnęli. Moja opinia? Sejm dał ciała, bo nie przeprowadził żadnych prób i nie przygotował parlamentarzystów na takie techniczne perturbacje.

Dlatego klub PiS wnioskuje do Elżbiety Witek o informację ws. zakupu nowego sprzętu do głosowania. Poinformował o tym poseł i wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

ycipk-271t7f

Marszałek Sejmu chaos podczas obrad przerwała anulowaniem głosowania i zarządziła przeprowadzenie nowego. Te przebiegło już w pełni po myśli PiS.

Sejm East News
Podziel się

Sejm i KRS. To prezes kazał "anulować" głosowanie?

ycipk-271t7f

W sieci błyskawicznie rozeszło się nagranie z sejmowej transmisji, na którym słychać słowa jednej z posłanek PiS: "trzeba anulować [głosowanie], bo przegramy". Opozycja nie ma wątpliwości: to dowód na to, że doszło do fałszerstwa z powodu obaw PiS o porażkę.

Jak wynika z naszych rozmów z posłami PO i PiS uczestniczącymi w obradach, nikt nie słyszał na sali plenarnej tych kontrowersyjnych słów posłanki PiS – bo taki panował wówczas hałas. Polityk PO, siedzący w pierwszych rzędach sali: – Skąd wiedzieliśmy? Od ludzi, którzy wysyłali nam MMS-y i direct message z fragmentem nagrania z Sejmu. Na tym nagraniu słychać wyraźnie słowa posłanki PiS o potrzebie anulowania głosowania. Gdyby nie to, to byśmy tego nie wyłapali.

PiS PAP
Podziel się

Kolejny rozmówca: – Po sieci zaczął krążyć filmik, na którym widać, jak Jarosław Kaczyński krzyczy coś do marszałek Witek. Tego też na sali nie było do końca widać.

ycipk-271t7f

Posłowie PO sugerują, że prezes PiS krzyczy do Elżbiety Witek: "anuluj to". Nie sposób odczytać tych słów z ruchu warg Kaczyńskiego. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował: "Ponieważ narastają wokół tego nagrania teorie spiskowe, zapytałem u źródła. Prezes Kaczyński nie mówił nic o anulowaniu, wprost przeciwnie, zachęcał do podania wyniku, nie wiedząc wówczas o skali zgłaszanych z sali problemów".

W trakcie nocnej awantury w Sejmie, gdy padło: "trzeba to anulować, bo przegramy", tylko jedna osoba zachowała zimną krew i powstrzymywała marszałek przez nagięciem procedur. To Dariusz Salamończyk, zastępca szefa Kancelarii Sejmu, który zwrócił jej uwagę: "Pani Marszałek, tak nie można".

CZYTAJ TEŻ: Cichy bohater nocnej awantury w Sejmie. "Pani Marszałek, tak nie można"

"Wyszło trochę niezręcznie"

W klubie PiS gdzieniegdzie słychać pretensje do marszałek Sejmu, że nie zapanowała nad sytuacją. Ale większość polityków partii rządzącej jej broni. Witek zresztą – jak się dowiadujemy – rozmawiała po burzliwych obradach na Wiejskiej z czołowymi politykami PiS.

Borys Budka – szef klubu parlamentarnego PO – w rozmowie z WP apeluje o spotkanie z marszałek Sejmu. Termin: piątek po południu. Wedle naszych informacji uzyskanych w otoczeniu pani marszałek, nie planuje ona spotykać się dziś z politykiem Platformy.

Opozycja chce złożyć wniosek do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez Elżbietę Witek.

Ale PiS bagatelizuje sprawę: – No, może rzeczywiście wyszło trochę niezręcznie – ujął sprawę w rozmowie dziennikarzami szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

CZYTAJ TEZ: Posłanka do marszałek: "trzeba anulować, bo my przegramy". Lewica już zapowiada donos do prokuratury

Inni czołowi politycy obozu władzy stają murem za panią marszałek.

PiS oficjalnie: nic się nie stało

– Był pewnego rodzaju chaos na sali, bo to nie było typowe głosowanie. Było sześciu kandydatów i trzeba było wybrać na tej maszynce kandydatów, na których się głosuje – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Polityk PiS stwierdził, że opozycja oskarżając jego partię i marszałek Sejmu o manipulację, "robi z igły widły". – Sami zgłaszali awarię urządzeń do głosowania. Nikt na sali nie wiedział, jakie były wyniki głosowania – powiedział polityk, podkreślając, że wola Sejmu "została odzwierciedlona w drugim głosowaniu". – Przywykliśmy do tego, że opozycja szuka awantury. Pani marszałek nie miała innego wyjścia – podkreślał w Polsat News Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Zapewnił, że decyzja o anulowaniu głosowania zapadła pod wpływem wniosków dotyczących niedziałającego sprzętu.

Opozycji takie twierdzenia nie przekonują. Władze Sejmu mają przeanalizować sprawę niedziałających maszynek do głosowania. Ale to problemu nie zakończy, sprawą i tak zajmą się śledczy.

Michał Wróblewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-271t7f

ycipk-271t7f
ycipk-271t7f