Trwa ładowanie...

Głosowanie w KRS w sprawie wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. 9 głosów "przeciw", 7 - "za"

Członkowie KRS głosowali w sprawie wniosku o wystąpienie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. 9 członków opowiedziało się za pozostaniem KRS w tej organizacji. 7 było za wystąpieniem.

Share
Głosowanie w KRS w sprawie wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. 9 głosów "przeciw", 7 - "za"
Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
dju1bol

Krajowa Rada Sądownictwa nie występuje z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Taka decyzja zapadła przed chwilą w wyniku głosowania - informuje Radio ZET.

Autorem kontrowersyjnego wniosku o wystąpienie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) - organizacji, którą polska KRS współtworzyła w 2004 roku - jest sędzia Jarosław Dudzicz. Złożył go po tym, jak ENCJ zawiesiła w poniedziałek nasze członkostwo w tej organizacji, twierdząc, że nie spełnia ona wymogów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Za zawieszeniem KRS oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się.

"Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) nie może stanowić prawa, nie jest organem w żadnym stopniu decyzyjnym, więc zawieszenie Polski nie ma żadnego znaczenia w praktyce" - oceniła decyzję ENCJ we wpisie na swoim profilu na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

dju1bol

Na początku roku w życie weszła nowelizacja ustawy o KRS. Zmieniła ona zasady wyboru części jej członków - sędziów. Do tej pory wybierani oni byli przez środowisko sędziowskie. Zgodnie z nową ustawą wybierają ich parlamentarzyści spośród kandydatów wskazanych przez 25 sędziów lub grupę co najmniej dwóch tys. obywateli.

W marcu Sejm RP wybrał 15 sędziów na nowych członków KRS. Niestety, opinia publiczna nie dowiedziała się, którzy sędziowie wsparli kandydatów - tych informacji nie ujawniono.

dju1bol

Podziel się opinią

Share
dju1bol
dju1bol
Więcej tematów