Trwa ładowanie...

Głódź: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem NSZZ Solidarność

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko został ustanowiony patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy św. z okazji 34. rocznicy powstania Solidarności.

Share
Głódź: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem NSZZ Solidarność
Źródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d1w005z

Kapelan warszawskiej "Solidarności" w latach 1980-1984, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, błogosławiony Kościoła katolickiego Jerzy Popiełuszko został ustanowiony Patronem NSZZ Solidarność Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia Papieża Franciszka. Decyzja została podjęta 25 sierpnia br.

Dekret został odczytany podczas nabożeństwa w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Dokument odebrał przewodniczący związku, Piotr Duda. Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie patronatu do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

d1w005z

W mszy, która rozpoczęła uroczystości z okazji 34. rocznicy Sierpnia'80 i powstania NSZZ "Solidarności" oraz 26. rocznicy strajków z 1988 roku zorganizowane przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, uczestniczyli wszyscy dotychczasowi przewodniczący związku: Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek i Piotr Duda. W nabożeństwie wzięli udział też przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, ambasadorowie USA i Portugalii w Polsce oraz delegacja z Białorusi. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy zwrócił uwagę, że "historyczna droga Solidarności trwa". - Solidarność nie zwinęła swoich sztandarów, choć tego jej nie raz życzono (...) nie zakończyła swej historycznej drogi w ciszy muzeum przechowującego pamiątki minionych wydarzeń - mówił. Przekonywał, że "to Solidarność niesie wiano Sierpnia 80 roku; stanowi najważniejszy podmiot realizujący tamte postanowienia, kontynuujący tamten etos".

Zaznaczył, że "stała się wielkim symbolem dla Europy i wielkim, pokojowym ruchem ku wolności; wyzwalała walkę, ale nie taką, która niszczy, traktuje człowieka jak wroga, tylko walkę pokojową". Jak powiedział, "długi jest katalog spraw, problemów, z którymi boryka się dziś związek, kiedy brakuje autentycznego dialogu społecznego". - Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością - powiedział abp Głódź. Zaapelował o modlitwę o pokój społeczny w wymiarze polskiej wspólnoty. - O pokój w polskiej polityce, w elitach władzy - mówił.

Program rocznicowych obchodów organizowanych przez Solidarność przewiduje przemarsz uczestników nabożeństwa ulicami Gdańska na Plac Solidarności, gdzie przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej będą złożone wiązanki kwiatów.

d1w005z

W historycznej Sali BHP odbędzie się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu gdańskiego Solidarności, w czasie którego zaplanowano wystąpienia przewodniczącego Komisji Krajowej "Solidarności" Piotra Dudy i prezesa IPN Łukasza Kamińskiego. Zostaną też wręczone honorowe wyróżnienia pięciu uczestnikom Sierpnia'80. 48 uczniów z Pomorza otrzyma też stypendia im. NSZZ "Solidarność".

Po południu rozpocznie się, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności.

d1w005z

Podziel się opinią

Share
d1w005z
d1w005z
Więcej tematów