Pionierska operacja na sercu w Górnośląskim Centrum Medycznym
Także w lipcu tego roku zespół lekarzy z oddziału kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach przeprowadził pionierski zabieg. Operacja polegała na wszczepieniu specjalnego implantu, bez rozcinania mięśnia sercowego u chorego z niewydolnością serca i towarzyszącą jej wadą zastawki mitralnej.
Zbudowany z silikonu medycznego implant BACE jest zakładany podczas operacji na bijącym sercu i umieszczany wokół podstawy serca, co eliminuje lub znacząco redukuje funkcjonalną niedomykalność zastawki mitralnej (gdy zastawka dwudzielna działa dwukierunkowo, w zdrowym organizmie działa jednokierunkowo, przepuszczając krew z przedsionka do komory - przyp.red.).
Silikonowy implant jest dużą szansa dla pacjentów z wtórną niedomykalnością zastawki mitralnej. Szczególnie dla pacjentów z innymi obciążeniami, u których taką, mniej urazową metodą można uzyskać skuteczny efekt uszczelnienia zastawki. Jest także alternatywą dla operacji na otwartym sercu, podczas której stosuje się krążenie pozaustrojowe i celowo zatrzymuje pracę serca.
Nowa metoda nie tylko skraca czas przeprowadzenia zabiegu, ale także okres rekonwalescencji.
Pionierską operację przeprowadził zespół w składzie: prof. Marek Deja, prof. Marek Jasiński, dr Marcin Malinowski i dr Magdalena Mizia (na zdjęciu od lewej: prof. Marek Jasiński, dr Wojciech Kruczak i prof. Marek Deja, podczas konferencji prasowej na temat pionierskiego zabiegu, w szpitalu w Katowicach).