Przełom w medycynie. Nowy implant słuchowy
To prawdziwy przełom w medycynie, tym razem w Polsce. Pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej operację wszczepienia nowego typu implantu słuchowego przeprowadzono w Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Zabiegiem kierował szef ośrodka prof. Henryk Skarżyński.
Implant nowej generacji może być stosowany u pacjentów, u których naturalna droga przekazywania dźwięku do ucha wewnętrznego jest zablokowana. Jedyną dla nich szansą na odzyskanie słuchu jest system oparty na technice przewodnictwa kostnego. Polega on na tym, że kości czaszki są stymulowane drganiami mechanicznymi. Drgania kierowane są bezpośrednio do ucha wewnętrznego, gdzie następuje ich przetwarzanie, podobnie jak w przypadku normalnie docierających dźwięków (pomijany jest odcinek między uchem zewnętrznym a środkowym).
Nowy implant zajmuje mniej miejsca w kości skroniowej, dzięki czemu można go stosować u osób z różnymi wadami rozwojowymi, np. z cienką powierzchnią czaszki. Zapewnia również lepszy efekt kosmetyczny.
Prof. Skarżyński powiedział, że nowy implant jest kolejnym krokiem do zastosowania całkowicie już wszczepialnych implantów słuchowych. W takich aparatach nie będzie wystawał za uchem mały procesor mowy ani mikrofon, który odbiera dźwięki. Wszystkie elementy będą schowane. Prof. Skarżyński uważa, że nowe całkowicie wszczepialne implanty pojawią się już niedługo.