ŚwiatGenua: rozpoczął się szczyt G-8

Genua: rozpoczął się szczyt G‑8


Liderzy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata (USA, Japonii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch) zgromadzeni na szczycie w Genui uznali w piątek, że zdrowe fundamenty gospodarki światowej powinny stać się solidną podstawą do nowej ekspansji. Z apelem o promowanie kultury solidarności zwrócił się do uczestników szczytu Jan Paweł II.

Liderzy G-7 (bez prezydenta Rosji, Władimira Putina)
, którzy o godzinie 15.00 rozpoczęli obrady robocze, poświęcili pierwszą część spotkania analizie koniunktury i perspektyw gospodarki światowej. Przyznali, że spowolnienie w gospodarce światowej było większe niż się spodziewano w poprzednich latach, uznali jednak, że fundamenty ekonomiczne pozostają zdrowe i powinny stać się solidną podstawą do nowej ekspansji.

W komunikacie z ekonomicznej części szczytu (w której nie bierze udziału Rosja) napisano również, że wzrost gospodarczy w USA, które są motorem gospodarki światowej, uległ znacznemu spowolnieniu, ale tendencje długoterminowe są korzystne.

Jako pomyślne określono również perspektywy wzrostu w strefie euro. Uczestnicy G-7 zalecają bardziej aktywną politykę monetarną na obszarze euro, co można odczytać jako krytykę Europejskiego Banku Centralnego za odmowę obniżenia stóp procentowych.

W Japonii, którą nazywają chorym człowiekiem G-7, aktywność gospodarcza jest nadal niska. Zaleca się Japonii przeprowadzenie energicznej reformy sektora finansów i sektora przedsiębiorczości.

Przywódców G-7 niepokoi niestabilność cen ropy naftowej, niekorzystna dla gospodarki światowej, zwłaszcza zaś dla rozwoju krajów najsłabszych gospodarczo.

O godzinie 17.00 do przywódców G-7 dołączył prezydent Rosji, Władimir Putin. Wspólnie z nim i z sekretarzem generalnym ONZ Kofi Annanem, uczestnicy szczytu ogłosili powołanie Światowego Funduszu na rzecz Zdrowia. Fundusz, który ma finansować głównie walkę z chorobami zakaźnymi, zwłaszcza z AIDS, ma dysponować 1 miliardem dolarów.

W czasie debaty nad sposobem sprawowania kontroli nad wydatkowaniem tych pieniędzy, prezydent Bush powiedział, że Stany Zjednoczone początkowo wyasygnują 200 tys. dolarów i zastanowią się nad zwiększeniem tej sumy jeśli będą dowody, że Fundusz jest skuteczny.

Obraz
© Francuscy komuniści na ulicach Genui (AFP)

[

Obraz

Francuscy komuniści na ulicach Genui (AFP) Poza tematami ekonomicznymi liderzy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji rozmawiać będą nt. konfliktów na Bałkanach i Bliskim Wschodzie, problemów ekologicznych oraz ubóstwa w Trzecim Świecie. Zapewne poruszony również zostanie temat amerykańskich planów obrony przeciwrakietowej NMD. Tuż po rozpoczęciu szczytu doszło do pierwszych utarczek antyglobalistów z policją. Podczas zamieszek zginął jeden z demonstrantów, zostało rannych co najmniej 31 policjantów, 46 antyglobalistów i 2 dziennikarzy. Ochrona szczytu to największa operacja sił porządkowych w Europie - powiedział obecny na miejscu funkcjonariusz brytyjskiego Scotland Yardu. Policji włoskiej, która zmobilizowała blisko 20 tys. osób, pomagają koledzy z piętnastu krajów.
Watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano powiedział w czwartek, że Stolica Apostolska podziela krytyczną ocenę globalizacji i jej skutków. Kardynał wyraził opinię, że globalizacja jest wyzwaniem dla wolności. Z kolei papież Jan Paweł II w przesłaniu skierowanym do uczestników szczytu zaapelował, by żadna osoba, ani żaden naród nie został wykluczony z pola ich uwagi. Przesłanie, które papież przekazał premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu, zostało odczytane po rozpoczęciu obrad. Papież zwrócił się do polityków, by promowali kulturę solidarności, która - jak napisał - pozwala rozwiązać konkretne problemy trapiące naszych braci. (jask)(kam)(km)(aka)(ck) Zobacz także: ]( # )Oficjalne strony szczytu G-8

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)