PolskaGenetyk: rodziny borykające się z niepłodnością mogą odetchnąć z ulgą

Genetyk: rodziny borykające się z niepłodnością mogą odetchnąć z ulgą

Rodziny borykające się z zaburzeniami płodności mogą odetchnąć z ulgą: in vitro będzie legalne, a zamrożone zarodki będą mogły być wykorzystywane do kolejnych ciąż - powiedział genetyk prof. Piotr Stępień, odnosząc się do uchwalenia przez Sejm ustawy o leczeniu niepłodności.

Genetyk: rodziny borykające się z niepłodnością mogą odetchnąć z ulgą
Źródło zdjęć: © Fotolia | juniart

25.06.2015 | aktual.: 08.06.2018 14:40

Prof. Stępień, genetyk z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW i Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN ocenił, że rządowa ustawa o leczeniu niepłodności jest bardzo dobra, a "Platformie Obywatelskiej należą się słowa uznania za jej przeprowadzenie". Dodał, że ustawa zgodnie ze swoim tytułem - o leczeniu niepłodności - "słusznie składa w ręce lekarzy większość istotnych decyzji na temat procedur in vitro".

- W szczególności ustawa chroni kobiety przed implantacją zarodków nieprawidłowo rozwijających się lub obarczonych ciężkimi, nieuleczalnymi wadami genetycznymi - dodał Stępień.

- Tysiące polskich rodzin borykających się z zaburzeniami płodności może odetchnąć z ulgą: in vitro będzie legalne, a zamrożone zarodki będą mogły być wykorzystywane do kolejnych ciąż - podkreślił genetyk i wyraził nadzieję, że prezydent Komorowski niezwłocznie ją podpisze.

W czwartek Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. stosowanie procedury in vitro, której projekt przygotował resort zdrowia. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Ustawa stanowi, że z procedury in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

Ustawa dopuszcza zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych. Zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie.

Uchwalone przez Sejm przepisy zakazują preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej w celu wyboru cech fenotypowych, w tym płci dziecka, chyba, że wybór taki pozwoli uniknąć ciężkiej, nieuleczalnej choroby.

Ustawa zakazuje niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Źródło artykułu:PAP
ustawasejmin vitro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)