Trwa ładowanie...

Generał Andrzejczak kandydatem na prezydenta? Padła jasna deklaracja

Były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał rezerwy Rajmund Andrzejczak był gościem Roberta Mazurka w RMF FM. Wojskowy odniósł się do doniesień o starcie w wyborach prezydenckich. - Nie wchodzę w narrację błagającego ludu - powiedział.

Gen. Andrzejczak Gen. Andrzejczak Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d3ddoao
d3ddoao

- Na pewno nie wystartuję w wyborach prezydenckich - zadeklarował były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Gen. rezerwy Rajmund Andrzejczak zaznaczył, że na jego decyzję nie będą miały wpływu żadne prośby z partii politycznych czy kierowane ze strony społeczeństwa.

Nie wchodzę w narrację błagającego ludu, to byłoby nieeleganckie, aroganckie i nie przystawałoby to do powagi spraw, o których rozmawiamy - dodał.

"Sytuacja bezpieczeństwa jest kiepska"

Gość Roberta Mazurka w RMF FM mówił także o konieczności aktualizacji Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.

d3ddoao

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ruszyli z rannym na Rosjan. Dramatyczny moment walk o Krasnohoriwkę

- Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, która jest niezaktualizowana, bo sięga perspektywy 2020 roku ma już lata cztery, a od dwóch trwa wojna. Teraz musielibyśmy się zastanowić wspólnie, czy te zapisy naszego głównego dozoru, czy te zagrożenia i szanse są aktualne - mówił wojskowy.

Dodał, że Polska potrzebuje precyzyjnych regulacji prawnych, które pozwolą państwu "wyegzekwować to, co bezpieczeństwu jest potrzebne".

d3ddoao

Podkreślił, że "sytuacja bezpieczeństwa jest kiepska". - Grozi nam potężny konflikt u naszych granic. Ciągle jest czas, 2-3 lata, kiedy możemy zrobić wszystko, by od tej perspektywy się oddalić - zaznaczył.

Generał o armii i CPK

Odnosząc się do armii zawodowej, wojskowy zauważył, że musi ona być "tak duża, by w czasie kryzysu nie musiała się opierać na dużej ilości rezerw".

- Wyciąganie rezerwistów jest kosztowne dla gospodarki - powiedział gen. Rajmund Andrzejczak. Uważa, że "komponent wojsk operacyjnych, co najmniej 200 tysięcy musi istnieć".

d3ddoao

- To zależy też od tego, ile jest WOT, ile dobrowolnej służby zasadniczej, ile rezerwy aktywnej - wymienił.

W Porannej rozmowie RMF FM gen. Andrzejczak ocenił, że Centralny Port Komunikacyjny będzie przede wszystkim "odstraszał" potencjalnych agresorów. Jego zdaniem, dzięki dużemu lotnisku położonemu w środkowej Polsce, wojska państw NATO - w razie potrzeby - zostaną szybko przetransportowane na teren naszego kraju.

Źródło: RM FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ddoao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ddoao
Więcej tematów