Trwa ładowanie...

Gdy nie przeczytasz wywiadu z prezesem. Bartosz Cichocki przeczy słowom Kaczyńskiego

- Kształt noweli o IPN na żadnym etapie nie był przedmiotem negocjacji z Izraelem - powiedział Bartosz Cichocki. Szef zespołu ds. dialogu polsko-izraelskiego nie widział chyba wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim, w którym ten zdradzał szczegóły negocjacji.

Gdy nie przeczytasz wywiadu z prezesem. Bartosz Cichocki przeczy słowom KaczyńskiegoŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
dlscfm4
dlscfm4

Wiceminister w kancelarii premiera zapewnił w rozmowie z PAP, że podczas spotkań ze stroną izraelską on i członkowie zespołu tłumaczyli, z czego wynikają zapisy obowiązującego w Polsce prawa. - Informowaliśmy o przebiegu tej debaty polskich decydentów i parlament. Natomiast decyzja o wycofaniu się z dwóch punktów styczniowej nowelizacji była wewnętrznym procesem politycznym w Polsce - powiedział Cichocki.

Szef zespołu powołanego przez Mateusza Morawieckiego przyznał jednocześnie, że relacje i opinie formułowane przez MSZ mogły "w jakimś stopniu" sprzyjać temu procesowi. - Politycy doszli do wniosku, że nie ma sensu, mówiąc kolokwialnie, kopać się z koniem - stwierdził Cichocki. Jego zdaniem to właśnie świadomość tego, jak silna jest negatywna percepcja ustawy, spowodowała wykreślenie z niej przez parlament punktów o odpowiedzialności karnej.

Zobacz też: Bosak w programie "Tłit": wycofanie się z ustawy o IPN to działanie antynarodowe

Inaczej można interpretować słowa Jarosława Kaczyńskiego, które padły w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie". Przyznał, że nie ma zgody na wymienienie z imienia i nazwiska osób, które brały udział w negocjacjach, ale były to dwie "niezwykle sprawne, profesjonalne" osoby, które "wykonały dla naszej ojczyzny doskonałą robotę". Skoro zespół, którym kierował Cichocki nie negocjował z Izraelem treści ustawy, to jaka była rola osób wspomnianych przez prezesa PiS? Tego nie wiadomo.

"Nie mogę zdradzać szczegółów tych ustaleń, ale rzeczywiście to były inne grupy" - powiedział Jarosław Kaczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlscfm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlscfm4
Więcej tematów