WP

Gdańskie CBA udaremniło próbę wyłudzenia 5 mln złotych

• Wojciech K. mógł brać udział w zakładaniu firm w tzw. rajach podatkowych
• Nie jest to jego pierwsza próba oszustwa
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Gdańskie CBA udaremniło próbę wyłudzenia. Zatrzymany Wojciech K. niezgodnie z prawem próbował zdobyć blisko 5 mln zł dotacji ze środków publicznych - unijnych dla reprezentowanej przez siebie spółki.

WP

By uzyskać pieniądze, wprowadził w błąd Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Rozwoju, przedstawiając podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty.

Zabezpieczone przez funkcjonariuszy CBA dokumenty, dane i nośniki komputerowe wskazują, że Wojciech K. mógł brać udział w zakładaniu firm w tzw. rajach podatkowych. Agenci przeszukali dwie placówki bankowe, kilka biur i mieszkań. Materiały związane ze sprawą zabezpieczyli także w Ministerstwie Rozwoju.

Wojciech K. już usłyszał zarzuty.

Kolejna próba oszustwa

WP

Nie jest to jednak jego pierwsza próba oszustwa. W latach 2012-2015 mężczyzna doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na sumę blisko 7 mln zł.

Działał według tego samego schematu. Oszukał wówczas Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury zatajając faktyczne przeznaczenie dotacji, którą dostała jego firma.

Prowadząca sprawę gdańska delegatura CBA bada teraz powiązania i umowy zawarte w ubiegłych latach pomiędzy Wojciechem K. i firmami zakładanymi z jego udziałem w rajach podatkowych a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną - właścicielem Parku Naukowo-Technologicznego, w którym rezydowała spółka Wojciecha K.

Jak informuje CBA, sprawa jest rozwojowa.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP