PolskaGdańsk zalany, Szczecin spustoszony

Gdańsk zalany, Szczecin spustoszony

To brzmi jak apokalipsa. Gdańsk znajdzie się
pod wodą. Szczecin spustoszą sztormy. Podlasie dotknie susza, a z
Helu zostanie tylko mała wyspa! Katastrofy ekologiczne zniszczą
cały świat - pisze "Super Express".

28.06.2006 | aktual.: 28.06.2006 06:52

O takich zmianach na kuli ziemskiej nikomu się nie śniło. A jednak. Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt lat. Powodzie, huragany susze, lawiny zagrożą milionom ludzi. Po niektórych krajach nawet śladu nie będzie. A wszystko przez zanieczyszczenie środowiska i ocieplenie klimatu - podkreśla dziennik.

Ekolodzy z międzynarodowej organizacji World Wildlife Fund (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) opracowali raport, od którego aż włos jeży się na głowie. Korzystali przy tym z pomocy naukowców z całego świata, klimatologów, pracowników NASA. Stworzyli mapę globu za 50 lat.

Grozi nam katastrofa- mówi Wojciech Stępniewski z WWF. Kataklizmy nie ominą też Polski. Najbardziej zagrożone jest Wybrzeże. Poziom morza podniesie się o 2 metry. Woda zaleje gdańską Starówkę, Półwysep Helski, podmyje Wolin. Przez miejscowości na Pomorzu Zachodnim przejdzie wielka powódź - tłumaczy ze zgrozą Stępniewski.

Klimat w Polsce ociepli się dramatycznie. Temperatura wzrośnie nawet do 6 stopni Celsjusza! W górach śniegu będzie tyle co kot napłakał. Ptaki przestaną odlatywać do ciepłych krajów. Już teraz czapla biała zostaje w Polsce- mówią ekolodzy.

Rolnicy będą musieli zmienić uprawy, bo pogorszą się warunki, a zwłaszcza dla ziemniaka. Częściej będziemy uprawiać kukurydzę- dodaje Stępniewski. Susze, gwałtowne burze i podtopienia spustoszą tereny nizinne, szczególnie Podlasia.

Na całym, świecie podniesie się poziom oceanów. Pod wodą może znaleźć się Nowy Jork, Tokio, wybrzeże Brazylii, Z gór zejdą lawiny błotne. Hiszpanię spustoszą huragany. Na świecie zmieni się aż 31 miejsc! A niektóre, jak Malediwy po prostu znikną. Musimy z tym walczyć - mówi Ireneusz Chojnacki z WWF._ Jedną z przyczyn globalnego ocieplenia jest nadmierna emisja dwutlenku węgla, zwłaszcza podczas produkcji energii elektrycznej_- alarmuje. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
światekologiakatastrofa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)