PolskaGdańsk: pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

Gdańsk: pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

Gdańsk: pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Dominik Sadowski
06.05.2016 07:19, aktualizacja: 06.05.2016 12:27

• Arcybiskup zmarł we wtorek po ciężkiej chorobie. Miał prawie 85 lat
• Uroczystości żałobne w katedrze oliwskiej trwają od środy

W archikatedrze oliwskiej rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe byłego metropolity gdańskiego, arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Mszy w intencji zmarłego przewodniczy metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. We mszy uczestniczy polski episkopat. Po nabożeństwie trumna z ciałem arcybiskupa Gocłowskiego zostanie złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich.

- Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszego czasu II połowy XX i początku XXI wieku - powiedział w piątek w katedrze w Gdańsku-Oliwie w homilii podczas mszy pogrzebowej w intencji abp. Tadeusza Gocłowskiego prymas senior abp Henryk Muszyński.

Jak podkreślił hierarcha, w osobie abpa Gocłowskiego odszedł "niestrudzony duszpasterz Kościoła, a szczególnie ludzi pracy i ludzi morza, wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny, patriota w rozumieniu św. Jana Pawła II, orędownik, pasterz i strażnik +Solidarności+, szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i późniejszej działalności".

Podkreślił, że arcybiskup Gocłowski był co prawda prawnikiem z wykształcenia, ale z zamiłowania wielkim miłośnikiem Biblii.

Przypomniał, że jego zawołaniem biskupim było "Credite Evangelio - Zawierzcie Ewangelii". "Z Ewangelii czerpał światło i moc do całej swojej kapłańskiej i biskupiej posługi" - powiedział prymas senior.

W kościelnych ławkach zasiedli m.in. Małgorzata Sadurska - szefowa Kancelarii Prezydenta, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek i Jarosław Kaczyński, a także lider NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Wśród obecnych jest też b. przywódca Solidarności i b. prezydent Lech Wałęsa z małżonką Danutą.

Uroczystości żałobne w katedrze oliwskiej trwają od środy. Przy trumnie zmarłego arcybiskupa modlili się duchowni i świeccy. Na ulicach miasta wywieszono flagi z żałobnym kirem. Natomiast w budynku Rady Miasta została wyłożona księga kondolencyjna, do której licznie wpisują się gdańszczanie.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek 3 maja popołudniu po ciężkiej chorobie. Miał prawie 85 lat. 21 kwietnia, przeszedł drugi wylew.

Abp Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w miejscowości Piski na Mazowszu. Blisko sześćdziesiąt lat temu wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 roku. Był wykładowcą w Krakowskim i Gdańskim seminarium. Później tym drugim zaczął kierować.

W latach 1983-1984 był biskupem pomocniczym w archidiecezji gdańskiej, a na jej czele stanął w roku 1984 roku. Tę funkcję pełnił do 2008 roku. W między czasie, w roku 1992 papież Jan Paweł II wyznaczył go na pierwszego metropolitę gdańskiego. Po zakończeniu tej posługi został arcybiskupem seniorem, a jego następcą jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Arcybiskup był ceniony nie tylko w swojej diecezji, ale także w całym polskim Kościele katolickim. Doceniał go także papież Jan Paweł II. W Episkopacie Polski był między innymi przewodniczącym Komisji do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Duszpasterstwa Ludzi Morza. Blisko związał się z Solidarnością. Był jednym z inicjatorów powołania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która z ramienia Episkopatu Polski udziela kilka tysięcy stypendiów zdolnej, ale pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży i propaguje nauczanie Jana Pawła II.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego Orderem Orła Białego. Był honorowym obywatelem Gdyni, Sopotu i Wejherowa. 28 kwietnia został także honorowym obywatelem Gdańska.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (90)
Zobacz także